Zaczytana jesień #3 (2017) - cz.I

Jesień to dla mnie wyjątkowa pora roku. Lubię te długie wieczory, grube swetry, szale wielkie jak koce i gorącą herbatę, która tylko jesienią smakuje tak wyjątkowo. Lubię także dlatego, że jesienią na rynku wydawniczym pojawiają się prawdziwe perełki. Czekamy na nie z Mateuszem zacierając ręce i zbierając każdy grosz, który później z przyjemnością wydamy na te literackie cuda. Tegoroczna jesień pełna będzie tych książkowych skarbów. Doprawdy nie wiem, jak nasz domowy budżet to wytrzyma? I jak, na litość boską, wybrać te naj, naj, skoro wszystkie chciałoby się kupić? Nie wiem. Wam także nie pomogę w tym temacie. Ale możecie pozastanawiać się razem ze mną. To co? Jesteście ciekawi, co tegorocznej jesieni w literackim świecie piszczy?


Nasza Księgarnia

"Jak dzieci zmieniają świat. Ciekawostki i zadania" K. Sowula - świetna książka pełna ciekawostek, zadań oraz inspiracji do rozmów z dziećmi. Już w sprzedaży.

"Coś ci powiem, Stokrotko" M. Jaworczakowa - reprint pierwszego wydania ulubionej książki z dzieciństwa wielu pokoleń z ilustracjami Hanny Krajnik. My lekturę tej książki mamy już za sobą i polecamy całym sercem. Zwłaszcza przyszłym pierwszoklasistom. 

"Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków" E. Kozyra-Pawlak, P. Pawlak - piękna książka, której nie może zabraknąć w dziecięcej biblioteczce. Pisałam o niej tutaj (klik)

"Grzyby" L. Fabisińska, A. Gwis - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o grzybach zamknięte w pięknie ilustrowanej książce. Kolejna pozycja, która zaspokoi ciekawość małych (i tych dużych) czytelników. Już w sprzedaży.

"Rok w Krainie Czarów" M. Szymanowicz - kolejna pozycja z uwielbianej przez Mateusza serii Rok w ... Tym razem Maciej Szymanowicz zaprasza nas do swojego czarodziejskiego świata. Przepiękna pozycja, którą niedługo Wam pokażę.

"Opowiem ci mamo, co robią pociągi" oraz "Opowiem ci mamo, co robią dinozaury" - Marcin Brykczyński i Artur Nowicki opowiadają najmłodszym o świecie pełnym pociągów, wagonów, zwrotnic i stacji kolejowych, zaś Emilia Dziubak przeniesie dzieciaki do prehistorycznego świata dinozaurów. Obydwie pozycje obowiązkowe dla wszystkich małych fanów tej serii książek.

"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci" M. Bird - coś dla starszych czytelników, którzy pragną poszerzyć wiedzę z historii sztuki. Czterdzieści tysięcy lat historii sztuki zamknięte w przepięknie zilustrowanej książce.

Zakamarki

"Hurra, są Święta" U. Nilsson, E. Adbage -  Ach! Ile ja czekałam na tę zapowiedź! Co roku najbardziej czekam na te adwentowe książki od Zakamarków. Są przepiękne, magiczne i uwielbiane nie tylko przez Mateusza. Co roku 1 grudnia Mati znajduje w kalendarzu adwentowym właśnie jedną z tych zakamarkowych pozycji. Najnowsza w sprzedaży od 20.11

"Matiis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie" R. i S. Lagercrantz, E. Eriksson - jeśli znacie i lubicie Dunię, to koniecznie musicie poznać także Matissa. To kolejna książka, którą przeczytaliśmy tej jesieni. Kolejna traktująca o szkole (wszak od września 1.klasa). Zabawna i mądra książka, którą każdy przyszły uczeń powinien przeczytać.

"Mama Mu na wycieczce i inne komiksy" J. Wieslander, S. Nordqvist - cztery nietuzinkowe historie zarówno dla tych najmłodszych czytelników, jak i dzieci, które uczą się samodzielnie czytać. Mama Mu i Pan Wrona w wersji komiksowej już w sprzedaży.

"Autochody" C. Johanson - obszerny katalog pojazdów dla wszystkich fanów motoryzacji. Więcej możecie przeczytać u Olgi (klik)

"Jak Johan uratował cielaka" A. Lindgren, N. Tornqvist - opowiadania Astrid Lindgren cieszą się u nas niesłabnącym zainteresowaniem. Uwielbiamy wszystkie: i te o dzieciach z Bullerbyn oraz ulicy Awanturników, te o Lenie i Peterze, Skrzacie, który nie śpi, Emilu, Karlssonie, Madice...długo by wymieniać. Nie wypada nam nie poznać Johana. 

"Pudle i frytki" P. Lindenbaum - kolejna książka genialnej Piji Lindenbaum, która jak nikt inny potrafi przedstawić rzeczywistość oczami dziecka. A dzieciaki dzięki niej lepiej wszystko rozumieją i odnajdują kawałek swojego świata na stronach książek. Polecam!

"Wiąż, ile chcesz, Albercie!" G. Bergstrom - polska kolekcja książek o Albercie rośnie w siłę! Mati uwielbia tego chłopca, jego tatę, któremu ja zazdroszczę cierpliwości, a także pomysły, jakie przychodzą do głowy kilkulatkowi. Świetna lektura dla wszystkich przedszkolaków!

"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica mody" M. Widmark - nie wiem, która to już część przygód dwójki małych detektywów, ale czy to ważne? Najważniejsze, że po raz kolejny możemy razem z bohaterami odkrywać tajemnice, tropić przestępców i zaśmiewać się do łez. Bardzo lubimy!

Dwie Siostry

"Gabinet anatomii" K. Davies - efektowny album o ludzkim ciele, do oglądania przez barwne filtry. Pięknie zilustrowany, szczegółowo opisany na czarno-białych rycinach będzie rewelacyjnym prezentem dla wszystkich miłośników anatomii. 

"Monumentalne cuda i rekordy architektury" S. Tavernier, A. Verhille - ilustrowany atlas architektoniczny pełen najbardziej niezwykłych budowli z całego świata. Zapowiada się na ilustratorską perełkę tej jesieni. Już zacieram ręce! Premiera w grudniu.

"Hedwiga" F. Nilsson - kolejna obowiązkowa pozycja dla przyszłych pierwszaków. Dowcipna opowieść o rezolutnej dziewczynce i jej pierwszym roku w szkole. Zapowiada się ciekawie.

"Bałwan w lodówce" Ł. Gorczyca - opowieść o przygodach dwójki dzieci, które poznają twórczość współczesnych wybitnych artystów. Premiera 15.11.

"Idziemy na niedźwiedzia" M. Rosen - kartonowe wydanie wielkiego przeboju angielskiej literatury dziecięcej. Idealna pozycja dla wszystkich, którzy mają w domu małe, wszystkoniszczące rączki. Czyli dla nas!

"Zwierzoły" V. Escandell - zwariowana książka, która zapewni dzieciakom wiele godzin szalonej zabawy. Premiera w listopadzie.

"M.U.Z.Y.K.A." M. Libera, M. Mendyk, A.i D. Mizielińscy - 44 rozdziały przedstawiające wybranych kompozytorów, muzyków oraz ich dzieła. Szósty tom przebojowej serii edukacyjnej. Premiera w listopadzie. 

"W lesie" A Boisrobert, L. Rigaud - przestrzenna opowieść o pięknie dzikiej natury, niszczycielskiej sile człowieka oraz nadziei na to, że zniszczona przyroda może się odrodzić. Książka pop-up, pełna dzikich zwierząt i tropikalnych drzew. Piękna!

 Babaryba

"Pięknie dziękuję" E. Surrey -  książka, dzięki której dzieci poznają magiczną moc słowa dziękuję. W środku mali czytelnicy znajdą także zadania do samodzielnego wykonania. 

"Och! Książka pełna dźwięków" H. Tullet - kolejna pozycja książkowego czarodzieja z Francji! Tym razem dzięki swojej wyobraźni dzieciaki przeniosą się do świata wypełnionego najróżniejszymi dźwiękami. Hit dla najmłodszych!

"Tydzień na budowie" L. Timmers, J. Reidy - przepięknie zilustrowana książka, która za pomocą pojazdów budowlanych uczy najmłodszych czytelników dni tygodnia. 

"Opowiedz mnie" M. Matoso - oryginalna, interaktywna książka, która pobudza wyobraźnię i kreatywność. Każda strona to okazja do tworzenia swoich opowieści, bajek i historyjek. Każdy może opowiedzieć ją na swój własny sposób. 

"Gotujemy" D. Czerniak-Chojnacka - aktywnościowa książka o kuchni i gotowaniu - pełna zadań do kolorowania i rozwiązywania. 154 strony zabawy, nauki i gotowania. W sam raz dla moich łakomczuchów.

 Egmont

"Malutki Lisek i Wielki Dzik. Świt" B. Kołomycka -  trzeci tom doskonałego komiksu dla najmłodszych czytelników. Malutki Lisek i Wielki Dzik ponownie przemierzają lasy i łąki.

"Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty" praca zbiorowa - leksykon ciekawych słów, pięknie i z humorem zilustrowany przez Pawła Pawlaka. Oprócz definicji poszczególnych wyrazów, znajdziemy tutaj teksty znakomitych polskich autorów: Justyny Bednarek, Agnieszki Frączek, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Zofii Staneckiej, czy Wojciecha Widłaka. Świetna pozycja, która musi znaleźć się w naszej biblioteczce. 

"Basia. Wielka księga przygód 4" Z. Stanecka, M. Oklejak - kolejny tom zawierający znane już opowiadania o przygodach Basi. W tym znajdziemy na przykład świąteczne opowiadanie "Basia i zwierzaki" a także sześć innych historii o znanej wszystkim dzieciom, dziewczynce.

 Mamania

"Dom, który się przebudził" M. Widmark, E. Dziubak - kolejna po "Tyczce, w Krainie szczęścia" książka duetu Widmark-Dziubak. Przepiękna opowieść o tym, że zawsze można zacząć żyć od nowa i ważne jest, by mieć o kogo się troszczyć. Ilustratorskie cudo! Jeszcze piękniejsza, zarówno pod względem ilustracji (tak!), jak i tekstu, który w "Tyczce(...)" troszkę nas rozczarował. 

"Nasze ciało" H. Dexet - pomysłowa książka o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Świetna dla najmłodszych czytelników.

"Jano i Wito w trawie" W. Wołoszyn, P. Liput - debiut autorski Wioli, znanej z bloga matkawariatka.pl. Bardzo udany debiut! Kartonowa książka dla maluszków, bazująca na licznych powtórzeniach. Bruno ją uwielbia! Polecam z czystym sumieniem.

"Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych, ażurowych rycinach" H. Druvert - wyjątkowy atlas anatomiczny, który pozwala spojrzeć wgłąb ludzkiego ciała. Spektakularne, ażurowe ryciny, ruchome klapki oraz mnóstwo rzetelnej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu,

 Bajka

"Dinozaur na tropie" S. Guerrive - detektywistyczne zagadki, masa szczegółowych ilustracji, na których poukrywały się najróżniejsze przedmioty, to niezła gratka dla każdego, kto szuka książki, nad którą można siedzieć godzinami. Detektyw Dinozaur zaprasza do wspólnej zabawy nie tylko tych najmłodszych czytelników.

"Pan Kardan i przygoda z vetustasem" J. Bednarek - najnowsza książka autorki, która stworzyła bestsellerowe opowieści o skarpetkach. Tym razem wymyśliła Pana Kardana - wynalazcę, który konstruuje niesamowite urządzenia. Nasz egzemplarz już czeka na grudzień (kalendarz adwentowy rusza także w tym roku), ukryty w czeluściach szafy.

 Pozostałe

"Przygoda Marlenki" Sibylle von Olfers, Przygotowalnia - pierwsza i jedna z najbardziej uwielbianych książek tej autorki. Zimowa opowieść o odważnej i ciekawej świata bohaterce, która przenosi się do krainy Królowej Zimy. Zapowiada się przepięknie. Ps. Troszkę przypomina mi "Zimową wyprawę Ollego" (klik). Czy słusznie?

"Nela i polarne zwierzęta" NG - najnowsza część przygód Neli. Tym razem wybierzemy się na mroźną wyprawę w poszukiwaniu polarnych zwierząt. Mateusz już nie może doczekać się premiery. W sprzedaży od 15.11.

"Wielka księga świąt Bożego Narodzenia" opracowanie zbiorowe, Dwukropek - opowiadania, wiersze, kolędy, kolorowanki, labirynty, wycinanki i zadania o tematyce świątecznej. Ciekawa pozycja na wspólne spędzenie czasu z dziećmi w zimowe popołudnia.

"Aksamitny królik" W. Margery, Prószyński i s-ka - Ach! Ileż ja się naczekałam na tę książkę. Jedna z najważniejszych książek światowej literatury dziecięcej. Przez długi czas nakład był wyczerpany. Koniecznie do kupienia! Premiera 23.11.

"Sen Alicji, czyli jak działa mózg"  prof. J. Vetulani, Mando - rewelacyjnie zilustrowana opowieść, pełna śmiechu i bezcennej wiedzy o tym, jak funkcjonuje mózg. Dowód na to, że o poważnych sprawach można opowiadać językiem zrozumiałym także dzieciom. 


Tak wygląda pierwsza część tegorocznych jesiennych nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci. Czekacie szczególnie na jakieś pozycje? A może dzieciaki nie mogą się już doczekać nowości w swoich biblioteczkach? Nam na pewno przybędzie tej jesieni kilka (ekhm, naście!) pozycji książkowych. Druga część, niebawem!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)