Rok na wsi

Dwie głowy pochylone nad sztywnymi kartami książki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie różnica wieku między nimi. Bo obok blond czupryny, spod której błyskają wesołe iskierki niebieskich oczu, widnieje pochylona głowa, z której siwiuteńkie pasma spadają na ukryte za grubymi szkłami okularów, oczy . Prawnuk i prababcia. Ta, które całe życie spędziła na wsi. Teraz pochyla się nad "Rokiem na wsi", zerka na swoją książkową imienniczkę i nadziwić się nie może, skąd ona wzięła się w tej książce. W dodatku taka stara. Bo przecież ona bardziej, jak ta Jadzia Malinowska, która na rowerze wszędzie dojedzie i nikt jej siwizną włosów nie przyprószył. Dlaczego taką starą ją zmalowali w tej książce? I tylko ten prawnuk, który obok siedzi nadziwić się nie może, co też ta babcia Hela wygaduje.


Siedzą, oglądają i dyskutują. Strona po stronie. Miesiąc po miesiącu. Przez dwanaście kartonowych rozkładówek, na których dzieje się tyle, że opowiadać można by było długimi godzinami. W Krzętlach każdy ma coś do roboty. Jak to na wsi. Państwo Piotr i Basia Listek na brak zajęć nie narzekają. Wszak w ich gospodarstwie agroturystycznym pracy wystarczy dla każdego. Wiosną trzeba zaorać i obsiać pole, latem trwa praca przy żniwach i sianokosach, jesienią wykopki a zimą organizowane są kuligi dla gości z miasta. Rytm życia na wsi wyznaczają pory roku. A Magdalena Kozieł-Nowak zilustrowała to rewelacyjnie. Stworzyła książkę, do której bardzo często wracamy, za każdym razem odkrywając coś nowego. Kreta w ogrodzie, gniazdo jaskółek, czy myszy szarżujące na każdej stronie. Wiele jest do oglądania, opowiadania i fantazjowania.

A oni tak raz dwa. Przeskakują przez kolejne miesiące, pogadają o owocach, przystaną na chwilę, by bohaterów lepiej poznać, myszy poszukać i blond głowa już pędzi do swoich zajęć. I wraca tak, co chwilę. Do tej srebrnowłosej babci pochylonej nad książką. Jaka ładna ta książka! I nie sposób się z babcią Helą nie zgodzić. Bo Magdalena Kozieł-Nowak zrobiła tę książkę fenomenalnie! Po sukcesie książek "Rok w mieście", "Rok w lesie" oraz "Rok w przedszkolu" przyszedł czas na "Rok na wsi". I po raz kolejny zachwycamy się!

 "Rok na wsi"
Tekst i ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)