Bajki, mity i legendy

Tajemniczy i niezwykły świat mitów i legend pamiętam jeszcze ze szkoły. Mitologia grecka to jedyny dział, którym nie zanudziła mnie pani od historii. Wtedy o takich książkach można było pomarzyć. Dzisiaj dzięki nim przygodę z greckimi bogami, Janosikiem czy królem Popielem, dzieci mogą zacząć już w przedszkolu. I co najważniejsze, nuda im nie grozi!


"Baśnie i legendy polskie" to zbiór ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski. Gdańsk, Rozewie, Gniezno, Poznań, Toruń, Warszawa i Kraków - to tylko kilka z miejscowości, do których przenosimy się czytając książkę. Znajdziemy w niej historie o skarbach, zbójach, rycerzach, smokach i innych baśniowych stworach. Spotkamy Twardowskiego, Popiela, smoka Wawelskiego, Szewczyka Dratewkę, Warsa i Sawę, Borutę czy Waligórę i Wyrwidęba. Dowiemy się jak powstało Gniezno, skąd się wzięły na ratuszu poznańskim koziołki, jak powstała Smocza Jama pod Wawelem, kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu, a także jak powstały Karpaty. Dawne opowieści przypominają nam dzisiaj tacy pisarze i poeci, jak Janusz Korczak, Maria Kruger, Mira Jaworczakowa, Jan Kasprowicz czy Janina Porazińska. Pozycja, która pokazuje w jak bogatym kulturowo kraju mieszkamy. Warto wzbogacić o nią domową biblioteczkę. Wszak za kilka lat będzie cenną pomocą w szkole.


"Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" to klasyk w nowoczesnym wydaniu! Znane od stuleci bajki przybrały niemal komiksową formę, idealnie dostosowaną do współczesnych realiów. Wśród licznych utworów Ezopa znajdziemy zarówno bardzo popularne np. o lisie i kruku, czy dębie i trzcinie, a także mniej znane tj. skok tuńczyka czy kura i gospodyni. Każda z bajek zawartych w książce jest świetnym pretekstem do rozmowy o wartościach. Każda z nich obnaża bowiem ludzkie słabości, wady i przywary. W sposób satyryczny przedstawia ważne i trudne prawdy o nas samych. Bohaterowie Ezopa to mistrzowie ciętej riposty! A ta mała, niepozorna książeczka jest ciekawą propozycją przybliżenia klasyki literatury nie tylko dorosłym i starszym dzieciom, ale również tym najmłodszym czytelnikom.


"Mity greckie dla dzieci w obrazkach" to rewelacyjna pozycja wprowadzająca najmłodszych w świat mitologii. Po fenomenie pierwszej części (KLIK), przyszedł czas na kolejną. Tym razem przed czytelnikami otworem stoi świat greckich bogów, nimf i herosów. Na dużych, sztywnych stronach przedstawiono siedem najbardziej znanych mitów wywodzących się spod Olimpu. Pierwsza rozkładówka zawiera krótkie streszczenie wszystkich siedmiu opowieści (Stworzenie świata, Bogowie greccy, Prometeusz, Demeter i Kora, Puszka Pandory, Dedal i Ikar oraz 12 prac Heraklesa). Każda kolejna to jeden komiksowo przedstawiony mit. Ale jak przedstawiony?! Genialne ilustracje Nikoli Kucharskiej, mnogość detali, teksty w dymkach, humor i dowcip sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury. I chociaż ja gubię się w tych wszystkich szczegółach, to Mateusz odnajduje się w nich rewelacyjnie. Wszak to nie pierwsza (i nie ostatnia!) pozycja tej ilustratorki, którą mamy przyjemność czytać. Czekamy na więcej!

"Baśnie i legendy polskie"
Tekst: dzieło zbiorowe
Ilustracje: Mirosław Tokarczyk

"Uwaga, Wilk! I inne bajki Ezopa"
Tekst: Cristóbal Joannon
Ilustracje: Agata Raczyńska

"Mity greckie dla dzieci w obrazkach"
Tekst i ilustracje: Nikola Kucharska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)