Zeszyty kreatywne #3

Łazienka. To w niej, mając kilka lat, przeprowadzałam pierwsze eksperymenty. Razem z kolegą przemykaliśmy między kuchnią a łazienką, znosząc najróżniejsze składniki. I mieszaliśmy. Proszek do prania z olejem. Kakao z pastą do zębów i wybielaczem. Mąkę z octem i płynem do płukania. To co udało nam się podebrać z kuchennych szafek i łazienkowych półek. W kubkach, miseczkach i szklankach powstawały najróżniejsze mikstury, które chowaliśmy pod wanną, za sedesem lub upychaliśmy po szafkach. Potem była już tylko awantura. Bo jajek zabrakło. Bo łyżek brakuje. Bo w butelce oleju pływają jakieś farfocle, a pod wanną plama od wybielacza. Skaranie boskie! No, zero zrozumienia i wsparcia. Nie do pomyślenia! A kto wie, może dzisiaj byłabym drugą Marią Skłodowską-Curie?


Maria Skłodowska-Curie jest bohaterką książeczki rozpoczynającej nową serię książek zadaniowych Idol. Celem tej serii jest przybliżenie dzieciom postaci wielkich i zasłużonych ludzi mających ogromny wkład do światowej nauki, kultury i sztuki. Na pierwszy ogień poszła Maria Skłodowska-Curie. Nic dziwnego, skoro była pierwszą osobą w historii, której przyznano Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach.

"Idol. Maria Skłodowska-Curie" to książka, w której dzieci towarzyszą Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskiej XIX-wiecznej ulicy, podczas wycieczki rowerowej po francuskich wsiach, w laboratorium, na froncie wojennym, podczas badań nad zjawiskiem promieniotwórczości, czy podczas przekazywania wiedzy swoim córkom. Dzieci mają okazję dowiedzieć się kim była i na czym polegała praca polskiej Noblistki, a także poznać zagadnienia z zakresu fizyki i chemii. Ale nie jest to zwykła książka, która przekazuje jedynie wiedzę encyklopedyczną w standardowy sposób. Tutaj na dzieciaki czekają zadania, eksperymenty i naklejki. Przy wyklejaniu i rysowaniu poznajemy nazwy przyrządów pomiarowych, szkła laboratoryjnego, nazwy pierwiastków chemicznych i biografię Marii Skłodowskiej-Curie. Wszystkie informacje podane są w bardzo przystępny sposób, w krótkich fragmentach, które nie zdążą znudzić małego czytelnika, bo co chwilę czeka na niego jakieś zadanie do wykonania. Kolorowanki, łączenie punktów, odnajdywanie różnic, uzupełnianie naklejkami - to tylko niektóre z nich. Nauka przez zabawę - to jet to, co lubimy najbardziej! Mateusz przepadł nad tą książką, a matka, po przeczytaniu całości, przez 45min musiała odpowiadać na pytania dotyczące równouprawnienia (pojąć nie mógł sześciolatek, dlaczego dawniej kobiety nie mogły się uczyć). Bardzo to lubimy! I z niecierpliwością czekamy na kolejne książeczki z serii Idol.

 
 
"Idol. Maria Skłodowska-Curie"
Tekst i ilustracje: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)