Zeszyty kreatywne #2

Szafa w jego pokoju stała się tymczasową tablicą, na której ćwiczy pierwsze równania. Zaczęło się od zaznaczania na niej wzrostu. Ciemna szafa, biała kredka i miarka, którą za każdym razem rozciąga, by dowiedzieć się ile centymetrów wyżej znajduje się kolejna biała kreska. Pod ostatnią pojawiły się równania. Z wypiekami na polikach przybiegł, byśmy zobaczyli jego dzieło. Popisana szafa. Trzy równania. Prawidłowo zapisane i rozwiązane. Dumny był jak paw! Od tamtej pory równań na szafie przybywa. A w przygodzie matematycznej towarzyszą Mateuszowi robot Mat, król Gromoryk i Fredek. 


"Porachunki robota Mata" to blok z zadaniami matematycznymi o różnym stopniu trudności. Znajdziecie w niej łamigłówki, labirynty, łączenie punktów, zagadki logiczne, zadania na odwzorowanie i kolorowanie ukrytych obrazków oraz mnóstwo innych ćwiczeń matematycznych. Przez wszystkie zadania prowadzą nas sympatyczne roboty Ema, Mat i Astro. Pomagamy im odnaleźć drogę wśród krętych matematycznych uliczek, rozszyfrować wskazówki by przebyć kosmiczny szlak, dokończyć projekt robota, uporządkować bałagan w warsztacie Mata a także w wielu innych zadaniach, z którymi roboty nie potrafią sobie poradzić. Każda strona to nie tylko ćwiczenia umiejętności matematycznych, ale także trening logicznego myślenia. Dodawanie, odejmowanie, możenie, dzielenie, sudoku, odwzorowanie, dopasowanie elementów, matematyczne labirynty, szukanie ukrytych przedmiotów, odnajdowanie lustrzanych odbić to zadania, które czekają nie tylko na miłośników matematycznych wyzwań, ale także na dzieci mające z nimi problemy. Dzieci w ciekawy sposób mogą spędzić czas, przy okazji szlifując matematyczne umiejętności. Według mnie książka jest idealna dla dzieci 6+. Pół roku temu Mateusz rozwiązał jedynie kilka zadań. Reszta musiała poczekać, a i teraz nie jest w stanie bez problemu wszystkich rozwiązać. Oj, trzeba ruszyć główką, żeby zadowolić te trzy roboty.


"Liczę sobie" to trzypoziomowa seria zeszytów rozwijających zdolności matematyczne u dzieci w wieku 4-9lat. 
Poziom pierwszy, dla najmłodszych dzieci w wieku 4–5 lat, to zabawa z matematyką. Praca na tym poziomie to budowanie podwalin do rozwijania umiejętności potrzebnych później w szkole. Zakres ćwiczeń obejmuje liczby, geometrię, mierzenie, klasyfikowanie, czas oraz proste zadania logiczne.
Poziom drugi jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 lat, które właśnie rozpoczęły lub niedługo rozpoczną edukację szkolną. Dochodzą bardziej złożone zadania z zakresu orientacji przestrzennej, mierzenia długości, czasu, pieniędzy, geometrii oraz nieco trudniejsze zadania logiczne. Ćwiczymy to, co obejmuje umiejętności na poziomie gotowości szkolnej.
Poziom trzeci to wspieranie w nauce. Jest on skierowany do dzieci 7–8-letnich i ma za zadanie rozwijać ich umiejętności szkolne. Pojawiają się nowe wyzwania – ułamki, układanie zadań arytmetycznych, zadania logiczne.
Tak o tej serii napisał wydawca. Jak to wygląda w praktyce? Mati za 2,5miesiąca skończy 6 lat. Obecnie jest gdzieś pomiędzy poziomem pierwszym a drugim. Zadania z pierwszych zeszytów ("Król Gromoryk i jajko na miękko" oraz "Król Gromoryk i zagadkowy smok") nie sprawiły Mateuszowi żadnych trudności. Poziom drugi ("Fredek i jeden do pary" oraz "Fredek i miara wszystkiego") nie jest już taki prosty. Część zadań musi poczekać. Za poziom trzeci ("Szczurki nie dają się wygryźć" oraz "Szczurki chwytają życie za ogon") na razie się nie zabieramy. Takie zeszyty to świetna sprawa! Poręczny format, miękka (lekka!) okładka, świetne teksty (Widłak! Stanecka!) i ilustracje (Ewa Poklewska-Koziełło i Marta Szudyga), a na końcu każdego zeszytu - dyplom sukcesu. Jednym słowem - Rewelacja!


"Porachunki robota Mata"
Tekst: Monika Hałucha
Ilustracje: Anita Graboś

"Liczę sobie" Poziom 1 i 2
Tekst: Wojciech Widłak (poziom1), Zofia Stanecka (poziom2)
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło (poziom1), Marta Szudyga (poziom2)
Wydawnictwo Egmont
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)