Obrazkowe Love

Love! Tym jednym słowem można określić nasz stosunek do książek obrazkowych. Nasza miłość zaczęła się na ulicy Czereśniowej i trwa do dzisiaj. I chociaż Mateuszowi czytamy coraz dłuższe teksty, chociaż powoli sam zaczyna czytać i wydawać by się mogło, że książki obrazkowe w naszym domu odchodzą już do lamusa, to nic bardziej mylnego. Moglibyśmy odłożyć je na półkę, by spokojnie czekały na Bruna. Moglibyśmy nie gromadzić ich już więcej, bo przecież to i tak same obrazki. Moglibyśmy. Ale, po co? Dzień bez picturebook`a jest dniem straconym. Codziennie wędrują z Mateuszem po całym mieszkaniu. Te dwie najczęściej znaleźć można tam, gdzie król piechotą chodzi. Cóż, bywa i tak.


"Opowiem ci mamo" to genialna seria książek obrazkowych. Mamy prawie wszystkie i wciąż są zaczytywane przez Mateusza. Przekładane z miejsca na miejsce, wertowane nieustannie i omawiane przy każdej okazji. "Opowiem ci mamo, co robią statki" dołączyła do naszej kolekcji już jakiś czas temu. Rewelacyjne ilustracje Artura Nowickiego i świetny tekst Marcina Brykczyńskiego sprawiły, że książka z miejsca stała się hitem! Mati przepadł nad tymi ilustracjami. Strona po stronie przegląda statki z różnych epok, zagląda do stoczni, portu, bierze udział w bitwie piratów i paradzie żaglowców, poznaje najsłynniejszych żeglarzy i różne rodzaje okrętów. Statki, kutry rybackie, żaglowce, motorówki, lodołamacze, okręty wojskowe, katamarany, barki a nawet wraki - do wyboru do koloru. Ogromny plus za nazwy części statku podpisane drukowanymi literami. Dla zaczynającego czytać Mateusza było to świetne wyzwanie. Było, bo teraz zna je już na pamięć. Podobnie jak morskich mieszkańców, największe zagrożenia na nich czyhające oraz nazwiska słynnych żeglarzy. Pigułka wiedzy na temat statków zamknięta w ciekawej, pełnej humoru książce. Z takimi lekturami choroba morska nam nie grozi!


"Rok w przedszkolu" to trzecia, zaraz po książkach "Rok w mieście" oraz "Rok w lesie", pozycja z rocznej serii Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Tym razem miesiąc po miesiącu towarzyszymy przedszkolakom w świętach i uroczystościach przedszkolnych. Możemy zobaczyć jak wyglądały pierwsze dni w przedszkolu, jak dzieci przygotowują się do Bożego Narodzenia, czy Dnia Babci i Dziadka, jak wygląda bal karnawałowy, a także jak maluchy spędzają zwykłe dni w przedszkolu i na przedszkolnym placu zabaw. Poznajemy Julkę i jej siostrę bliźniaczkę Zuzię, łakomczucha Franka, Tosię i jej brata Aleksa, Marcina, który wszystko psuje, pomocną Karolinę, żartownisia Janka, Dominika, który porusza się na wózku inwalidzkim i ciemnoskórą Fridę z burzą czarnych kędziorków. Jest także cała masa innych dzieci, pies Bazyl, pani Ania i pan Marcel - złota rączka. Przez dwanaście niezwykle kolorowych i wesołych rozkładówek obserwujemy codzienność, zabawę i naukę dzieci ze Słonecznego Przedszkola. Jedną z nich zajmuje labirynt, który musi przebyć pan Marcel, by dotrzeć do przedszkola. Mateusz uwielbia tę książkę! Nie wiem gdzie tkwi jej fenomen, ale jest ona zdecydowanie numerem jeden z całej tej serii. Przemysław Liput stworzył świetną pozycję dla najmłodszych. Zwłaszcza dla tych maluchów, które przedszkolny debiut mają wciąż przed sobą. I chociaż Mateusz jest już przedszkolnym starym wygą, to prawie nie rozstaje się z tą książką. Rewelacja!


"Opowiem ci mamo, co robią statki" 
Tekst: Marcin Brykczyński
Ilustracje: Artur Nowicki

"Rok w przedszkolu" 
Tekst i ilustracje: Przemysław Liput


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)