Drzewo

Od jakiegoś czasu obok sterty kartek, mazaków i kredek, na środku naszego salonu wyrasta...dąb. Wielki, rozłożysty, z milionem zamieszkujących go zwierząt. Najpierw pojawia się jedna karta. Następnie druga, trzecia, czwarta....Aż w końcu, wszystkie leżą równo ułożone obok siebie. Piętnaście. Tyle trzeba, żeby wyrosło przed nami wielkie drzewo. Dąb. Z książki.


Tylko najpierw trzeba tę książkę...podrzeć. Wyrwać każdą kartkę. Okładkę pozbawić zawartości. Wtedy dopiero rozpoczyna się najlepsza zabawa. Jak już ten dąb stanie. Wtedy zaczyna się szukanie wiewiórek. Podglądanie kreta. Zaglądanie do gniazda i dziupli. Liczenie dżdżownic. Lisy, borsuki, zające i cała plejada zwierzęcych bohaterów. Milion pytań. I jeszcze więcej własnych historii. Dlaczego ten zając ucieka? Czyj szkielet znajduje się pod ziemią? I czy kret się go nie boi? Na co chrapkę ma lis? I dlaczego sarna obraziła się na jelenia? Podziwiać możemy dąb w całej okazałości. Ze wszystkimi jego mieszkańcami. Przeskakiwać z karty na kartę. Z jednej gałęzi na drugą. Lub zatrzymać się na jednej z nich. Albo pod drzewem. Z jedną kartą przysiąść. Oglądać. Wymyślać. I tworzyć własne historie. A to tylko jedna strona medalu!

A druga? Ciekawostki. Zadania. Zagadki. Inspiracje. Masa wiedzy. Jak nazywał się ten owad z wielkimi rogami? A tam? Czy to była żołędnica? A ten liść z jakiego drzewa spadł? Jak wyhodować własne drzewo? Jaki ptak chodzi po drzewie głową w dół? Jakie zwyczaje panują w świecie sójek i dzięciołów? Jak zrobić sowy z szyszek? A może stworzyć ważkę z odciśniętych liści? Pewnie! Możliwości cała masa.

Taka to książka - nie-książka. Układanka. Książka obrazkowa. Mini-encyklopedia przyrodnicza. 15 dwustronnych, sztywnych kart zamkniętych w okładce z gumką. Z jednej strony plansz - zmalowane przez Katarzynę Bajerowicz - drzewo. Dąb wraz z jego mieszkańcami. Na odwrocie kart - mnóstwo zadań do wykonania, ciekawostek przyrodniczych, pomysłów na zabawy plastyczne i twórcze spędzenie czasu wolnego. Lubimy takich przemytników wiedzy. Bardzo lubimy!


"Drzewo"
Tekst i ilustracje - Katarzyna Bajerowicz


* Zdjęcia z października ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)