W podróży po wiedzę, czyli z geografią i przyrodą za pan brat

Niedosyt mamy. Ogromny, podróżniczy niedosyt. Mateusz i ja - żeby była jasność! Bo tata najlepiej czuje się w naszych czterech ścianach. A my pojechalibyśmy gdzieś. Pozwiedzali. Zobaczyli. Ale ani pogoda nie sprzyja, ani matki okrąglutkie gabaryty, które nadają się jedynie do wtoczenia na porodówkę (podróż życia!). Pozostają nam jedynie podróże palcem po mapie. I czytanie, jak to inni podróżują po świecie. W zaciszu domowym, strona po stronie odkrywamy kolejne zakątki świata i geograficzno-przyrodnicze ciekawostki.


Podróżujemy. Najpierw z północy na południe, razem z rodziną Białych - prawdziwych globtroterów, odkrywamy najbardziej niebezpieczne i odludne miejsca. Biegun północny, Ukraina, Mozambik, Madagaskar, Argentyna, Antarktyda, Boliwia, Grenlandia - to tylko nieliczne miejsca, które odwiedzamy. Oglądamy pokaz tańca derwiszów, spotykamy dobrze nam znaną Bukę, odwiedzamy cmentarzysko słoni, wspinamy się na Kilimandżaro, spotykamy Wielką Stopę, by zakończyć podróż na znajomości z Anarukiem i pieczonych na ognisku rybach.  A to dopiero pierwsza wyprawa! 

Bo druga czeka nas z zachodu na wschód. Tym razem towarzyszymy rodzinie Zielińskich, którzy podróż dookoła świata wygrali w konkursie. Razem z nimi odwiedzamy największe atrakcje turystyczne. Od Europy Środkowej, przez Azję, Ocean Spokojny docieramy do Ameryki, by następnie przez Ocean Atlantycki wrócić do Europy. Niemcy, Francja, Turcja, Chiny, USA, Hiszpania, Włochy - to jedynie część miejsc, które odwiedzamy. Dwie rodziny, dwie zupełnie inne podróże i masa ciekawostek, które poznajemy w ich trakcie. Co to jest pas ryczących czterdziestek? Gdzie żyją petrele olbrzymie? A gdzie piżmowce? Co to jest Zilant? Co to jest papacha? Gdzie żył Mamutak? Kto odkrył przylądek Horn?  - takich ciekawostek jest w tej książce masa! Co więcej, po drodze spotkać można słynny duet Lilo&Stich, Kolumba, a nawet Angelinę Jolie i Brada Pitta! I wszystko na jednej, długaśnej kartce. Przepadamy na godziny!


Ostatnia podróż. Z dobrze nam znaną, wesołą rodzinką. Natalia Usenko po raz kolejny zabiera nas w piracką podróż. W zeszłym roku zgłębialiśmy tajniki matematyki. Pamiętacie dziadka Demencjusza, Kaperka i Fifinkę (KLIK)? Tym razem poznamy tajemnice i ciekawostki ze świata przyrody. Piracka rodzinka zabiera nas w przyrodniczą podróż po kilku bardzo ciekawych wyspach. Wyspa Wiosenna, Letnia, Jesienna i Zimowa - te na początek. By pozanć pory roku, różne gatunki kwiatów, zwierząt czy drzew. Dowiedzieć się dlaczego dżdżownice są pożyteczne? Jak zrobić własną tęczę? Jak żyje motyl? Jakie domowe sposoby pomagają przy przeziębieniu? Dalsza podróż to Wyspa Skalista, Wyspa Słodkowodna, Ptasia, Zwierząt Domowych, Wyspa Grzybowa, Owadów i Pajęczaków oraz Wyspa Zmiennej Pogody. 

Ponad 20 opowieści, niezliczona ilość przygód i masa wiedzy przyrodniczej. Podanej w taki sposób, że każdą ciekawostkę dzieciaki traktują jak najwspanialaszą przygodę na świecie. Nie ma tu miejsca na przedstawianie suchych faktów i nudnej teorii. Wszak to niebieska szkoła! Dzieci najszybciej uczą się przez doświadczanie, dotykanie, eksperymenty. Kaperek i Fifinka (i dzika Fredzia) są tego doskonałym przykładem. Każda wyprawa kończy się zapiskami w dzienniku lekcyjnym, prowadzonymi przez uczestników. Poza tym znajdziemy także tabelki pierwszej pomocy, w których przedstawione są najważniejsze zwierzęta, rośliny czy rzeczy poznane na każdej z wysp. Na końcu każdej opowieści znajdziemy także zadania typu: policz, znajdź, dorysuj, a także proste wierszowane zagadki. Fajny sposób, by oprócz wiedzy przyrodniczej utrwalić liczenie czy poćwiczyć spostrzegawczość. Baaardzo lubimy!


"Podróż dookoła świata"
Tekst i ilustracje: Nikola Kucharska

"Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza"
Tekst: Natalia Usenko
Ilustracje: Elżbieta Kidacka


Wpis powstał w ramach projektu blogowego Przygody z książką

https://dzikajablon.wordpress.com/2014/09/09/przygody-z-ksiazka-nowy-projekt-blogowy/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)