Mapa przyszłości

Książek obrazkowych nasza biblioteczka skrywa pod dostatkiem. Mimo tego, co jakiś czas przybywają kolejne. Cóż się dziwić skoro od 3lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Mateusza. W biblioteczce stoją małe i duże, cienkie i grube, typowo obrazkowe i takie, w których tekstu jest sporo. Ale takiej jeszcze nie mieliśmy! Niby format A4, a rozkładówki mają ponad 3m. Niby normalna okładka, ale jednak podwójna. Niby oglądać ją można jak zwykłą książkę, ale jednak największa frajda jest wtedy, gdy całą rozłożymy na podłodze. I w dodatku książka ta jest mapą!


Rozkładamy więc i podróżujemy. Najpierw z północy na południe. Następnie z zachodu na wschód. Potem bez ładu i składu, tak jak nam się podoba. Podróżujemy i wyszukujemy. Tego wszystkiego co zaginęło, co zostało wyssane z teraźniejszości i przeniesione w przyszłość: dzieci, sprzętów, przyborów szkolnych i miejsc znanych z lekcji geografii. A wszystko zaczęło się od niefortunnie udanego eksperymentu.

Pani Ola, nauczycielka klasy 3c poprosiła uczniów o przygotowanie eksperymentu i zaprezentowanie go na forum całej klasy. Ale nie wspominała nic a nic, że eksperyment ma się nie udać. A Brysi i Albkowi udał się wyśmienicie. Problem w tym, że stworzyli portal do podróżowania w czasie, który...zadziałał. Wszyscy obecni w klasie, różne pomoce naukowe i sprzęty zostały przeniesione w przyszłość i rozrzucone po całej kuli ziemskiej. I tu pojawia się nie lada wyzwanie dla małych czytelników. Uczniowie proszą bowiem o pomoc w zlokalizowaniu na mapie wszystkiego, co portal wessał do przyszłości. No, może z wyjątkiem dziennika lekcyjnego.


Rozkładamy więc książkę i szukamy. A jest co rozkładać, bo dwie sztywne okładki skrywają harmonijkową mapę o długości ponad 3m. W dodatku dwustronną! Jedna strona ma orientację pionową i zabiera nas w podróż z północy na południe - od Bieguna Północnego, poprzez Europę, Afrykę, kończąc na Biegunie Południowym. Druga strona mapy, ta w orientacji poziomej to podróż z zachodu na wschód - od Ameryki, przez Europę, aż do Azji.

Nietypowa mapa, pełna niespodzianek, absurdalnych sytuacji, humoru a także znanych z lekcji geografii ciekawych miejsc przedstawionych w zupełnie nowej aranżacji. Znajdziemy tutaj Statuę Wolności robiącą balony z gumy balonowej, dinozaury zjadające piramidy, Tadź Mahal przykryty polewą czekoladową z kolorową posypką. A nad Stonehenge unosi się wielki dzbanek oraz Mary Poppins na swojej parasolce. W tej książce-mapie wszystko jest możliwe, a dziecięca (i nie tylko) wyobraźnia ma ogromne pole do popisu! Mateusz długie minuty spędza nad mapą przyszłości, wyszukuje kolegów Albka i Brysi, pyta o rózne sytuacje, tworzy własne historyjki i przy okazji poznaje najważniejsze miejsca geograficzne. Oj, bardzo lubimy takie książki!

"Mapa przyszłości"
Tekst i ilustracje: Tomasz Minkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)