Wiosenne nowości i zapowiedzi książkowe

Wiosna w pełni! Wydawnictwa dziecięce prześcigają się w zasypywaniu nas nowościami książkowymi. Na co warto zwrócić uwagę w tym nawale dziecięcych lektur, żeby nie zbankrutować doszczętnie? Chociaż prawdę mówiąc, nie wiem czy jest to możliwe. Sami zobaczcie, jaki jest efekt nocnego buszowania matki po księgarniach internetowych. Część z książek, które dzisiaj pokazuję jest już dostępna, część z nich mamy, a kilka ukaże się w najbliższym czasie. Pora zrobić miejsce w biblioteczce na nowe książkowe łupy. Drżyjcie portfele!
"Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę" Emma Adbage - w książce znajdziemy masę pomysłów na proste zabawy matematyczne z wykorzystaniem przedmiotów, które można znaleźć podczas spaceru. Świetna pozycja dla małych matematyków!
"Piękno i sztuka. Co to takiego?" Oscar Brenifier - to już piąty tom z rewelacyjnej serii Dzieci Filozofują. Dla wszystkich ciekawskich dzieci oraz rodziców, którzy nie wiedzą w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Każdy tom zawiera ważne pytania oraz odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko.
"Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy" Astrid Lindgren - drugi z trzech tomów komiksów o Pippi. O pierwszym pisałam tutaj. Ten zapowiada się równie ciekawie.


"Super zwierzaki" Raphael Martin & Guillaume Planevin - kopalnia wiedzy i ciekawostek na temat różnych zwierzęcych supermocy, ulubionych przysmaków, zwyczajów oraz słabych stron. Które zwierzę ma w piętach specjalne wyrzutnie? Które ma zdolności echolokacyjne? Z jaką prędkością potrafi atakować sokół? To tylko kilka pytań, na które odpowiedź znajdziemy w książce.
"Nad morzem" oraz "W górach" Germano Zullo & Albertine - kartonowe picturebooki, w kórych każda rozkładówka przedstawia wakacyjne i zimowe kadry pełne przygód niecodziennych postaci. Niby pełno takich na rynku, a jednak te wyróżniają się stylem ilustracji, pomysłem oraz humorem. Dla wszystkich dzieci, które kochają książki obrazkowe.
"Czas czarodziej" Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins - książka przedstawiająca czarodziejskie sztuczki, jakie funduje nam czas. Zamienia za duże ubrania w za małe, niedojrzałe owoce w gnijące. Sprawia, że ogromna kiedyś wanna nagle robi się za mała. Ciekawa pozycja poruszająca tematykę upływającego czasu.
"Gęby, dzioby i nochale" Mikołaj Golachowski - jeśli znacie "Pupy, ogonki i kuperki" tego autora, to wiecie czego możecie spodziewać się po kolejnej książce jego autorstwa - masy ciekawostek, anegdot i faktów z życia zwierząt. I śmiechu! Tym razem autor na tapetę wziął gęby, dzioby i nochale. Zapowiada się świetnie! Kupimy na pewno.


"Moja mama" i "Mój tata" Anthony Browne - dowcipne książeczki, które przedstawiają rodziców widzianych oczami dziecka. Całokartonowe książki, które idealnie nadają się dla maluchów.
"Pelikan" Leena Krohn - wznowienie z okazji dziesięciolecia wydawnictwa. Zadziwiająca opowieść o przyjaźni chłopca z pelikanem traktująca o samotności, akceptacji i skomplikowanym świecie człowieka. Doskonale napisana, poetycka opowieść dla wszystkich kochających piękne i wartościowe książki.
"O.G.R.Ó.D." Ewa Kołaczyńska - czterdzieści dwa niesamowite ogrody z całego świata zebrane w jednej książce. Pionowy, wiszący, podwodny, kosmiczny i wiele innych intrygujących ogrodów pochodzących z różnych zakątków świata. Książka, która została pięknie zilustrowana przez Adama Wójcickiego.
"Piwnice" Aleksandra Cieślak - jednaście tajemniczych piwnic, w których kryją się najróżniejsze skarby. Rymowany tekst i ilustracje pełne piwnicznych szpargałów. Ksiażka dla małych detekywów, których zadaniem jest odgadnięcie, do kogo należą poszczególne piwnice.


"Mapa przyszłości" Tomasz Minkiewicz - takiego picturebook`a jeszcze nie było! Dziecięca książka z najdłuższymi ilustracjami jakie kiedykolwiek widziałam. Jeden nie do końca udany eksperyment, zwariowana historia i masa szczegółów do wyszukania. Podróż przez najciekawsze miasta świata i świetna zabawa w jednym.
"Poczytam ci mamo. Elementarz matematyczny" Beata Ostrowicka - rewelacyjna pomoc dla wszystkich dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Książka wprowadza w świat zagadnień matematycznych bez konieczności wkuwania definicji i ślęczenia nad zadaniami. Książka zawiera zabawne opowiadania, ilustracje ułatwiające zrozumienie danego zagadnienia, a zakres merytoryczny odpowiada podstawie programowej w klasach 1-3. Świetna pozycja!


"Basia i wolność" Zofia Stanecka - nowe przygody Basi i jej rodziny. Mateusz woła, żeby czytać "Basię na wolności" kilka razy w tygodniu. Jeśli znacie tę serię, to wiecie czego można się spodziewać. A jeśli nie, to zajrzyjcie do Olgi(KLIK), która razem z Ewką lekturę tej pozycji ma już za sobą. Polecamy wszystkim Basiomaniakom!
"Basia i przyjaciele. Anielka" i "Basia i przyjaciele. Antek" Zofia Stanecka - nowa seria skierowana do nieco starszych miłośników Basi, którzy pragną poznać bliżej jej przyjaciół. Pierwsze dwie książeczki z nowej serii przedstawiają przygody Anielki oraz Antka. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które pragna jeszcze trochę pozostać w świecie Basi i jej przyjaciół.
"Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach" Zofia Stanecka - kolejna po "Damą być (...)" książka będąca swoistym poradnikiem zasad dobrego zachowania. Tym razem savoir vivre dla najmłodszych chłopców. Co to znaczy być rycerzem? Jak należy zachować się w przeróżnych sytuacjach? Odpowiedź znaleźć można w tej książce. 
"Muminki. Wesołe kąpiele i inne opowiadania" Tittamari Marttinen - pozycja dla wszystkich dzieci (i rodziców!) kochających Muminki. Tym razem przygody Muminka i jego przyjaciół mają miejsce na plaży.

"Być jak Tygrys" Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak - rewelacyjny duet, który stworzył już niejedną świetną książkę dla dzieci. "Proszę mnie przytulić", "Uśmiech dla żabki" i nasza ulubiona "W pogoni za życiem". Tym razem z okładki książki zerka na nas tygrys, którego bliżej będziemy mogli poznać już 18.05.
"Krokodyl" Danuta Parlak - zabawna opowieść, której bohaterowie muszą rozwikłać nie lada zagadkę. Czy zwierzę, które zjawiło się pewnego razu na progu ich domu, faktycznie jest krokodylem, za którego się podaje? Przekonajcie się sami!
"Prawie się nie boję" Anna Onichimowska - pierwsza książka z cyklu "Bulbes i Hania Papierek". Opowiada o strachu i o tym, jak sobie z nim radzić. Autorka przedstawia historię z różnych punktów widzenia. Dzięki temu czytelnik zostaje wprowadzony w świat dziecięcych uczuć, marzeń oraz lęków. 
"Jajko czy kura" Przemysław Wechterowicz - odwieczny dylemat: co było pierwsze - jajko, czy kura? Jak było naprawdę? Odpowiedzi szukajcie w tej książce. Może uda Wam się ją odnaleźć?


"Królestwo jakich wiele" Katarzyna Wasilkowska - autorka zaprasza nas do niezwykłego królestwa. Takiego, które często spotkać można na świecie. Takiego, w którym żyjesz i Ty. Takiego, które jak każde inne ma swoje bogactwa, radości i problemy. Często takie królestwa nazywa się rodzinami. 
"Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów" Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła - pierwsza książka z serii "Zdarzyło się w Polsce". Dedykowana jest wszystkim tym, którzy cenią i kochają historię, oraz tym, którzy za nią nie przepadją. Autorzy starają się przybliżyć małym czytelnikom najważniejsze wydarzenia historyczne.
"Teraz tu jest nasz dom" Barbara Gawryluk - kolejna pozycja z serii "Wojny dorosłych-historie dzieci". Historia polsko-ukraińskiej rodziny mieszkającej w Doniecku, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z kraju. Opowieść o Romku i jego rodzeństwie, którzy w obozie dla uchodźców muszą odnaleźć swój nowy dom. Jeśli jeszcze nie znacie tej serii książek, to bardzo polecamy. My na razie mamy za sobą lekturę książki "Zaklęcie na W", ale temat wojny pojawia się w naszym domu regularnie, więc na pewno na tej jednej lekturze nie skończymy.

Pięknie wydane

"Morze" Ricardo Henriques, Wydawnictwo Tako - przepięknie wydany leksykon, który przedstawia tematykę morza w wielu aspektach: faunę i florę, ludzi morza oraz ich kulturę. Masa faktów, liczb, wskazówek a także eksperymentów zachęcających dzieci do zabawy wodą oraz do konstruowania prostych urządzeń. Na pewno znajdzie się w naszej biblioteczce!
"Płetwal błękitny" Jenni Desmond, Wydawnictwo Łajka - przepięknie zilustrowana książka popularnonaukowa, która zapoznaje małego czytelnika ze światem największego stworzenia naszej planety. Dzieci mogą dowiedzieć się między innymi jakie zwyczaje i wagę ma płetwal błękitny, czym się żywi, ile waży jego serce oraz poznać masę innych ciekawostek. 
"Swimmy" Leo Lionni, Wydawnictwo Tatarak - jedna z najpopularniejszych książek autora. Przetłumaczona została na kilkanaście języków. Książka opowiada o małej rybce zagubionej w wielkim oceanie. A także o tym, że wielką wartością jest być niepowtarzalnym, wyjątkowym, że warto współpracować i mimo strasznych doświadczeń cieszyć się pięknem otaczającego świata.
"Maum. Dom duszy" Iwona Chmielewska, Heekyoung Kim, Wydawnictwo Warstwy - polsko-koreański picturebook z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Tekst oparty jest na porównaniu duszy-umysłu ludzkiego do domu, w którym mieszkamy. Niewidzialne pojęcie maum – dusza, przybiera rzeczywiste kształty jak konstrukcja domu.
"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers, Wydawnictwo Przygotowalnia - o tej książce głośno było w marcu. Nic dziwnego, bo jest przepiękną opowieścią o związku człowieka z naturą. Piękne ilustracje, wierszowany tekst, aksamitna okładka, materiałowy grzbiet - cudo! W dodatku nowe wydawnictwo i niemiecka klasyka literatury dziecięcej.

Edukacyjne

"Misja kosmos. Międzygwiezdna podróż Voyagera" Tomasz Samojlik, Wydawnictwo Wilga - książek kosmicznych w naszej biblioteczce nigdy nie za wiele. Kosmos w pigułce z punktu widzenia bohatera - sondy kosmicznej Voyager. Prawdziwe informacje, ciekawostki, nowinki naukowe, humorystyczne ilustracje, komiksowe dymki - wszystko co nasz pięciolatek uwielbia. Must have tej wiosny!
"Znam taki kraj, którego ty nie znasz..." Martina Badstuber, Wydawnictwo Prószyński i S-ka - pełna humoru i fantazji, trzymająca w napięciu podróż po najbardziej niesamowitych miejscach na całym świecie.Gdzie można spotkać chrząszcze zakochane w butelkach? W jakim kraju niedźwiedzie polarne moga trafić do więzienia? Gdzie wielbłądy chodzą do biblioteki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tej książce.
"Rekordziści" Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Czerwony Konik - najciekawsze rekordy z Księgi Rekordów Guinnessa zebrane zostały w książce dla dzieci. Nie bylejakiej książce, należy dodać. Wysmakowane ilustracje, szalone, absurdalne osiągnięcia budzą uśmiech na twarzy małych czytelników.
"Cholera i inne choroby" Łukasz Kaniewski, Poradnia K - tasiemiec, owsiki, ADHD, dżuma, cała plejada wirusów i zarazków, to coś co znajdziemy w tej książce. Wszystkie przypadłości opisane zostały z przymrużeniem oka i opatrzone ilustracjami, które zapadają w pamięć. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich medycznych freek`ów. Czyli dla nas idealna ;)


Ufff....to by było na tyle. Jak Wam się podoba takie zestawienie dziecięcych książek? Które książki znajdą się w Waszych biblioteczkach? A może czekacie jeszcze na jakieś inne pozycje? Podzielcie się tytułami, które wpadły Wam w oko. Jak bankrutować, to na całego!


*zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawnictw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)