Pippi!

Od ponad roku towarzyszy jej w najróżniejszych przygodach. Razem są poszukiwaczami rzeczy, bawią się w berka z policjantami, urządzają wycieczki i świętują urodziny. On za cztery miesiące skończy pięć lat. Ona w tym roku świętowała 70te urodziny. Mimo jej podeszłego wieku dogadują się świetnie. Bo Pippi nie zestarzała się ani trochę, a poczuciem humoru i przewrotnym charakterem wciąż zachwyca kolejne pokolenia.


Z okazji 70tych urodzin Pippi Pończoszanki, nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazał się reprint pierwszego polskiego wydania przygód najsilniejszej dziewczynki na świecie. Książka z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Piotrowskiego po raz pierwszy ukazała się w polskiej wersji językowej w 1961roku. Wtedy Pippi znana była jako Fizia Pończoszanka, a przekładu na nasz ojczysty język dokonała Irena Szuch-Wyszomirska. Dzisiaj możemy ponownie zobaczyć to stare wydanie. Tym razem z widniejącym na okładce oryginalnym imieniem, które w pełnej wersji brzmi Pippilotta Viktualia Firanella Złotomonetta Pończoszanka. Książka zawiera jedenaście opowiadań o Pippi i jej przyjaciołach. Razem z nimi idziemy m.in. do cyrku, poskramiamy złodziei, a także bierzemy udział w proszonym podwieczorku. Ponad 170 stron wspaniałej zabawy i śmiechu, który podczas śledzenia przygód Pippi rozbrzmiewa niezmiennie od roku. Wtedy(KLIK), gdy Mateusz dopiero poznawał tę rudowłosą dziewczynkę a także teraz, gdy jej przygody zna na pamięć.


W tym roku Wydawnictwo Zakamarki wydało książkę, która przygody rudowłosej dziewczynki przedstawia w formie...komiksu. Niezła gratka dla miłośników twórczości Astrid Lindgren oraz samej Pippi! Tym sposobem Mateusz ma za sobą pierwsze spotkanie z komiksem. A ja mimo, iż nie jestem miłośniczką głośnego czytania komiksów, jakoś ogarniam te wszystkie dymki, okienka i gubię się jedynie sporadycznie. W książce znajdziemy zbiór dwunastu krótkich historyjek zilustrowanych przez Ingrid Vang Nyman. Jest to pierwszy z trzech komiksowych tomów o przygodach Pippi, które Wydawnictwo Zakamarki planuje wydać. W tej części możemy przeczytać, jak Pippi, Tomy i Annika idą razem do szkoły, na jarmark, a także jak stają się rozbitkami i poszukiwaczami rzeczy. Przygody Pippi i jej przyjaciół zapewniają nam masę śmiechu i tematów do rozmów. Bo Pippi mimo, iż nie chodzi do szkoły i jest wielką kłamczuchą, to ma bardzo dobre serce i niesamowitą wyobraźnię. I wbrew pozorom, można się od niej wiele nauczyć. Z pewnością umiejętności cieszenia się z drobiazgów, wiary w swoje możliwości oraz dystansu do świata i samego siebie.


Lubicie Pippi? Wasze dzieci znają tę rudowłosą dziewczynkę z głową pełną niesamowitych pomysłów? My ją bardzo lubimy. Podobnie, jak pozostałych bohaterów stworzonych przez Astrid Lindgren. Wystarczy zajrzeć chociażby TU, TU i TU.


"Pippi Pończoszanka"
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Zbigniew Piotrowski


"Pippi się wprowadza i inne komiksy"
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)