Ignatek, czyli marzenia o przyjaźni

Bardzo rzadko zdarza się, by z okładki dziecięcej książki spoglądał na nas szkieletor. Jeszcze rzadziej szkieletor na okładce jest zapowiedzią wspaniałej historii o...przyjaźni. Historii opowiedzianej w genialny w swej prostocie sposób. Historii, której cały urok tkwi w przepięknych, malowniczych ilustracjach. Takich, które nie potrzebują nawet jednego zdania, by opowiedzieć całą historię. Same tworzą przepiękną opowieść, a tekst bez nich byłby zwyczajną historyjką, jakich wiele.


Na kartach książki przeplatają się mroczny, nasycony czernią świat szkieletora Ignatka oraz słoneczny, przepełniony kolorami świat dziewczynki. Dwa światy, które zdawać by się mogło, nie mają ze sobą nic wspólnego. Na granicy tych światów spotykają się Ignatek i rudowłosa dziewczynka.


Czarna strona. Mały szkielet Ignatek niedawno zgubił ząb. Ignatek ma jedno wielkie marzenie. Jednak przekonany jest, że takiemu brzydkiemu, i w dodatku szczerbatemu szkieletkowi, nigdy się ono nie spełni. Ignatka marzeniem jest mieć prawdziwego przyjaciela.

Biała strona. Rudowłosa dziewczynka zakopuje w ziemi swój mleczny ząb. Wierzy, że gdy to zrobi, spełni się jej największe marzenie. Dziewczynka najbardziej na świecie pragnie mieć prawdziwego przyjaciela.

Dwa różne światy, dwoje diametralnie różnych bohaterów. Jedno wspólne marzenie, które łączy Ignatka i rudowłosą dziewczynkę. Chyba domyślacie się, jak skończy się ta historia? Ignatek oprowadza dziewczynkę po swoim mrocznym świecie, a dziewczynka pokazuje szkieletkowi swój kolorowy świat. Razem słuchają muzyki, rozmawiają, spacerują po swoich ulubionych miejscach. A kolor stron zmienia się wraz ze zmianą światów, które odwiedzają (już) przyjaciele.


"Ignatek szuka przyjaciela" jest pięknie wydaną książką dla dzieci. Wiecie, jakie w dotyku są okładki książek o Pożyczalskich? Ta jest podobna, ale jeszcze milsza. Nałogowo jej dotykam, gdy nikt nie patrzy. Poza tym książka jest świetnie zobrazowaną historią przyjaźni. I chociaż główną rolę odgrywają ilustracje, w tekście także można znaleźć kilka perełek. Już samo imię, jakie nadano szkieletowi świadczy o poczuciu humoru autora. I-gnatek! Uśmiech sam pojawia się na twarzy.

"Ignatek szuka przyjaciela" jest opowieścią o tym, że przyjaciół można spotkać w najbardziej zaskakujących miejscach, że przyjacielem może zostać każdy. Niezależnie od wyglądu, czy zainteresowań. Wspaniała książka, która pokazuje dzieciom, że nie warto zrażać się innością drugiego człowieka, bo można stracić szansę na wspaniałą przyjaźń. Książka pokazuje także, że świat nie jest czarno-biały. Że najpiękniejsze są w nim kolory, które zachwycają dopiero, gdy ma się u boku prawdziwego przyjaciela. Takiego, który odda swój własny mleczny ząb, byś wyglądał jak człowiek."Ignatek szuka przyjaciela"
Tekst i ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)