Auta i żaby, czyli opowiem ci mamo...

Najpierw były mrówki. Pająków nie kupiłam, bo na samą myśl o nich cierpnie mi skóra. Później były auta, które Mateusz pokochał. Żaby pojawiły się niedawno, po tym jak nasłuchałam się samych ochów i achów na ich temat. Kolekcja Opowiem ci mamo, co robią... powiększa się. A co najważniejsze, nie stoi zakurzona na półce, tylko w ciągłym użyciu jest. Może i na te pająki się skusimy?


"Opowiem ci mamo, co robią auta" to prawdziwa gratka dla małych fanów motoryzacji. W książce znajduje się cała masa najróżniejszych aut. Od osobowych, po ciężarowe. Od nowoczesnych po zabytkowe. Znaleźć można dźwigi, koparki, kombajn, ale także przyczepę kempingową, a nawet auto do przewozu koni. Całość okraszona niewielką ilością rymowanego tekstu, który bardzo szybko wpada w ucho. W dodatku wszystkie auta narysowane są ręką Artura Nowickiego. Mateusz uwielbia tę książkę, więc gdy pojawiła się możliwość rozszerzenia samochodowej kolekcji, nie wahałam się ani chwili. Tym sposobem pojawił się u nas "Samochodowy blok rysunkowy". Ale o nim za chwilę.


Jako ostatnia w naszej biblioteczce pojawiła się książka "Opowiem ci mamo, co robią żaby". Książka opisuje cykl rozwojowy żab, ich zwyczaje, a także otoczenie w którym żyją. Poznajemy także inne stworzenia, które w ich sąsiedztwie zamieszkują. Wiem, brzmi strasznie...nudno! Ale nudno nie jest. Ani dla rodzica, który pamięta jeszcze cykl rozwojowy żab z liceum (tia, pozostałości po biolchemie), ani dla dziecka, które do tej pory nie wiedziało, co to jest skrzek. Jest świetnie! I ciekawie. I śmiesznie. I pięknie! W książce jest masa ciekawostek z życia żab, gra planszowa, instrukcja wyhodowania własnej żaby (papierowej), opis różnych gatunków żab, a nawet różnych ich rechotów. Wszystkie ilustracje zmalowała Katarzyna Bajerowicz, która zrobiła to genialnie! Bo dzieciak może nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także poćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. I gdyby nie te auta, które Mateusz kocha już za samą nazwę, to faktycznie żaby byłby najlepszą pozycją tej serii. Jako potwierdzenie powyższego dodam, że książka znalazła się w zestawieniu najlepszych książek dziecięcych 2014roku Blog Top 2014 (więcej TUTAJ).


Do kolekcji książek dołączyły także tematyczne bloki rysunkowe. "Samochodowy blok rysunkowy" oraz "Żabawny blok rysunkowy" są rewelacyjnym uzupełnieniem książek. Są to bloki rysunkowe, kolorowanki oraz zbiory łamigłówek i ciekawostek w jednym. Rewelacyjna sprawa dla małych artystów kochających auta bądź żaby. Bądź jedno i drugie. A co kryje się w środku? Labirynty, wyszukiwanki (np. znajdź koty) i uzupełnianki (np. dorysuj tor wyścigowy). Te Mateusz lubi najbardziej. Poza tym są typowe kolorowanki, rysowanie po śladzie, łączenie punktów od 1-25, instrukcje pomagające narysować koparkę czy kijankę, projektowanie samochodów, tworzenie żab z odcisków kciuka, wyszukiwanie różnic na dwóch obrazkach, szlaczki i masa ciekawostek dotyczących żab i aut. Dla dzieci kochających kreatywne zeszyty, bloki rysunkowe są strzałem w dziesiątkę. I o ile książki są odpowiednie już dla dwulatków (a nawet młodszych dzieci) chociażby ze względu na sztywne strony (uwielbiam!), tak bloki rysunkowe skierowane są do starszaków. Mateusz większość zadań rozwiązuje sam, ale przy niektórych potrzebuje mojej pomocy (zwłaszcza przy łączeniu punktów i samodzielnym rysowaniu żab). Pomysł na serię Opowiem ci mamo, co robią... jest rewelacyjny. W pięknej oprawie możemy przemycić odrobinę wiedzy i spędzić ciekawie czas z dzieckiem. I może ktoś mógłby pomyśleć "Po co czterolatkowi wiedza o tym z czego powstała żaba, czy auto?", ale tak dziecko rozwija zainteresowania, tak rodzi się pasja. A kto wie, czy w przyszłości nie zostanie zoologiem, mechanikiem, czy konstruktorem pojazdów?

"Opowiem ci mamo, co robią auta" 
Tekst: Marcin Brykczyński ; Ilustracje: Artur Nowicki

"Opowiem ci mamo, co robią żaby"
Tekst: Marcin Brykczyński ; Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz

"Samochodowy blok rysunkowy" Artur Nowicki

"Żabawny blok rysunkowy" Katarzyna Bajerowicz


Za "Żaby" i bloki rysunkowe serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. O! Jakie te żaby są fajne! Przez ten przekrój - nad wodą/pod wodą! Ja mam tylko o mrówkach, ale kto wie, czy nie przytulę też żab!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaby są świetne! O niebo lepsze od mrówek, które u nas przeszły jakoś tak bez echa.
   A wiesz, że ja ten przekrój nad/pod wodą zobaczyłam dopiero jak zrobiłam zdjęcia? Wcześniej chyba za bardzo na szczegółach się skupiałam :)

   Usuń
 2. Na razie mamy tylko żaby... Ale pewnie kupimy też resztę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reszta też fajna. Mateusz szczególnie upodobał sobie auta. Dla fanów wszystkiego, co jeździ - idealna ;)

   Usuń
 3. Fajne, w sam raz dla moich urwisów ;)
  http://testowanieartdzieciece.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)