W lesie - Przyroda pod lupą

Ilona z KreatywnymOkiem stworzyła rewelacyjny projekt, którym zaraża inne mamy. Przyroda pod lupą - bo tak się nazywa ów projekt - ma za zadanie przybliżyć dzieciom zagadnienia z zakresu przyrody. Nie mogliśmy stać i patrzeć bezczynnie, jak inne dzieci poznają cuda przyrody. Dołączyliśmy, więc do stale powiększającego się grona mam, biorących udział w projekcie.


Pierwszym tematem, jaki wzięliśmy pod lupę jest las. Rozsiądźcie się wygodnie, zapraszamy na naszą domową lekcję pt. W lesie

Naszą zabawę z lasem rozpoczęliśmy od teorii. Obejrzeliśmy kilka krótkich filmów, aby dowiedzieć się jak należy się w lesie zachowywać, jakie zwierzęta i drzewa w lesie możemy spotkać. Korzystaliśmy z filmów dostępnych na Portalu wiedzy dla nauczycieli Scholaris:
- zachowanie w lesie i echo KILK
- mieszkańcy lasu KLIK
- drzewa w lesie KLIK

Następnie wykorzystaliśmy prezentacje, aby Mateusz dowiedział się jak należy się ubrać do lasu KLIK oraz jak należy dbać o las KLIK. Z ubiorem średnio nam poszło, gdyż w taki upał ugotowalibyśmy się w tych wysokich butach i długich rękawach :) 
Obejrzeliśmy także leśne zwierzęta z tej prezentacji KLIK i wykorzystaliśmy ekran interaktywny KLIK do zabawy w szukanie zwierząt mieszkających w lesie. 

Mateusz teorię zgłębiał również z książek. 
- Drzewa polskich lasów, sadów i pól z serii Polak Mały
- Naklejam i koloruję. W lesie
- Zagadki od sasa do lasa - E.Kozyra-Pawlak


Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę. Wyruszyliśmy więc do lasu uzbrojeni w lupę i aparat. 


Mateusz nazbierał szyszek, by uważnie się im przyjrzeć. Szukaliśmy też leśnych zwierząt, ale udało nam się znaleźć jedynie biedronkę i stado komarów. Jak na złość nawet wiewiórki nie było. 


Następnie przyjrzeliśmy się bliżej drzewom. Mateusz dowiedział się z jakich części składa się drzewo, i co to jest kora drzew. Szukaliśmy też korników. Niestety nadaremnie. Na szczęście, ciszy nikt nie zakłócał i udało nam się wsłuchać w odgłosy lasu. 


Po powrocie do domu sprawdziliśmy z jakiego drzewa jest nasza szyszka. SOSNA!Posłuchaliśmy jeszcze leśnych zwierząt KLIK. Mateusz powklejał naklejki do książeczki, wyszukał zwierzęta leśne spośród wszystkich zwierząt w grze Memory. Następnie dowiedział się jak nazywają się domy leśnych zwierzątek. 


Na zakończenie naszej lekcji Mateusz rozwiązywał zagadki dotyczące lasu. Plik z zagadkami KLIK.

Podsumowując, Mateuszowi najbardziej podobała się część praktyczna, czyli leśne wędrówki. Niezłą frajdę miał z chodzenia z lupą po lesie i przyglądania się z bliska wybranym roślinom, czy owadom. Filmiki również wzbudziły zainteresowanie. Mati już wie, że w lesie nie wolno krzyczeć i z jakiego drzewa pospadały szyszki. Najmniej synkowi podobała się kolorowanka, ale to mnie wcale nie dziwi ;)
A ja dziękuję Ilonie, bo dzięki projektowi mam mobilizację do wprowadzenia nowych pomysłów w życie :*

4 komentarze:

 1. Świetny pomysł na wspólnie spędzany czas :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wyprawa! My tez ostatnio o lesie pisaliśmy :) Dzięki za udział!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę nadrobić co nieco ;)
   Cała przyjemność po naszej stronie :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)