Skarby biblioteczne - "Ja nie chcę iść spać" Astrid Lindgren

Odwiedzacie ze swoimi dziećmi bibliotekę?
My jesteśmy stałymi bywalcami od ok. roku. Od listopada Mateusz ma swoją kartę. Dzięki temu, do domu możemy zabrać dwa razy więcej książek niż wcześniej :)

Po przekroczeniu progu biblioteki, Mateusz kieruje się na dział dziecięcy po swoją książkę ("Co się dzieje na budowie" Josef Svarc). Siada przy stoliku i ogląda, a mama w tym czasie wybiera książki dla siebie.
I dla syna, oczywiście.


A jakie skarby z półki maluchów udaje nam się upolować?


Naszym ostatnim łupem bibliotecznym jest "Ja nie chcę iść spać" Astrid Lindgren
Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia o istnieniu tej książki ;)
Wpadła mi w oko, ponieważ wyróżniała się na półce żółtym rantem ;) A i tytuł adekwatny do naszej sytuacji, bo Mateusz od kilku dni protestuje przed spaniem. Na szczęście bez awantur, wypowiadając jedynie tytułowe Ja nie chcę iść spać! I podobnie jak Lasse, przed spaniem ma tysiąc innych rzeczy do zrobienia.


 

Lasse ma pięć lat i tysiąc powodów, aby nie iść spać. 
Przecież tyle ciekawych rzeczy musi jeszcze zrobić. Szkoda czasu na sen! Garaż trzeba wybudować, narysować ludzika i poskakać ze stołu. Sprawdzić, czy dziura w skarpecie powiększy się od dłubania w niej.


Lasse ma także sąsiadkę. Starszą panią, na którą mówi ciocia Lotten. A ciocia ma dość wieczornych krzyków małego chłopca. Ale ciocia ma również magiczne okulary, przez które Lasse może popatrzeć. 
Co chłopiec przez nie zobaczył?A no, zobaczył, że nie tylko on musi codziennie kłaść się spać. Że mały niedźwiadek, króliki, pisklaki, wiewiórki i myszki, także muszą spać. Ale dostrzegł również, że jedynie on urządza awantury przed snem. I strasznie się zawstydził z tego powodu. Ale najważniejsze, że wyciągnął odpowiednie wnioski. I zrobił mamie wspaniałą niespodziankę. Jaką? Przeczytajcie sami :)


Prosta historia, prosty język i piękne, klasyczne ilustracje Ilon Wikland. Ja jestem fanką duetu Lindgren-Wikland. Mateusz chyba także, gdyż od dnia wypożyczenia czytamy do poduszki jedynie "Ja nie chcę iść spać". Ale nic dziwnego, ponieważ Lasse to dobry znajomy, i w dodatku taki podobny do Mateusza ;)


 "Ja nie chcę iść spać" - Astrid Lindgren
ilustracje - Ilon Wikland
Wydawnictwo "Zakamarki"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)