Wielka Księga Wartości

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice stają przed ogromnym życiowym wyzwaniem. Po pierwszym sprawdzianie, jakim jest pielęgnacja i ogarnięcie małego zawiniątka, przychodzi taki moment, w którym człowiek uzmysławia sobie, że nie tylko o to w rodzicielstwie chodzi. I o ile na początku tej rodzicielskiej drogi, życie faktycznie toczy się wokół karmienia, przewijania, odbekiwania, zmieniania pieluch, usypiania i tulenia, to w pewnym momencie przychodzi olśnienie (raczej szybciej niż później), że mamy przecież do wychowania małego człowieka. Nauczenie go samodzielnego jedzenia, wydawania dźwięków zrozumiałych dla społeczeństwa i sikania w odpowiednich miejscach - to wszystko jest niczym w porównaniu z wychowaniem tego małego stworka na porządnego człowieka. Rodzic ma do wykonania ogrom pracy. Jak przekazać najważniejsze wartości, nauczyć odróżniania dobra od zła i funkcjonowania w tym zwariowanym świecie? Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci uczą się przez obserwację. Chłoną wszystkimi zmysłami to, jak zachowuje się najbliższe otoczenie i...idą z tym bagażem w świat. A naszym zadaniem jest spakować go tak, by nie ciążył im całe życie. Najlepiej przy pomocy wartościowych książek.


Mądrością, tolerancją, empatią, życzliwością, pracowitością, uczciwością i poczuciem własnej wartości - takimi wartościami chciałabym wypełnić bagaże swoich dzieci. Takimi wartościami wypełniona jest książka "Wielka Księga Wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach".

Za twardą oprawą kryje się 16 niezwykłych opowieści, które pokazują małym czytelnikom jakimi wartościami należy kierować się w życiu. Bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wyznawaną religię czy miejsce zamieszkania. Każda z opowieści ma innych bohaterów i porusza jedno z 8 zagadnień (tolerancja, wysiłek, życzliwość, solidarność, wspólnota, uczciwość, poczucie własnej wartości, empatia). Każda wypełniona jest ludzkimi historiami, całym wachlarzem różnych osobowości i emocjami, z którymi nie zawsze wiadomo, jak sobie poradzić. Nie znajdziecie tutaj fantastycznych bohaterów i opowieści. W większości opowiadań bohaterami są dzieci, a historie poruszają współczesne, dostosowane do dzisiejszych realiów, tematy. Poruszony zostały między innymi tematy wojny, czy uchodźców. Każde z opowiadań przekazuje proste prawdy, uczy stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać ich rozwiązania. Co najważniejsze, nie moralizuje, nie narzuca jednej słusznej drogi, zostawia miejsce na własne przemyślenia i własne wybory. "Wielka Księga Wartości (...)" przypomina, jak ważną lekcję, my-rodzice, mamy do odrobienia. Opowieści w niej zawarte stanowią genialną bazę do rozmów na ważne tematy. Do wysłuchania dziecka, przegadania problemu, znalezienia właściwej drogi. Do wyposażenia dziecka w podstawowy ekwipunek i pokazania, czym ma wypełniać swój bagaż na każdym etapie swojej życiowej podróży.

Niesamowicie oczarowana jestem tą książką. Zarówno treścią, jak i szatą graficzną. Twarda oprawa, gruby, matowy papier i piękne ilustracje, których autorem jest Valenti Gubians sprawiają, że z przyjemnością zasiadamy wieczorem do tej lektury. I tak jak bałam się, że Mateusz nie będzie chciał czytać takich życiowych opowiadań (Stars Wars rządzi!), które w dodatku poruszają ważne kwestie, tak bardzo zaskoczona jestem tym, z jaką chęcią sięga po tę pozycję. "Wielka Księga Wartości (...)" nie tylko mnie oczarowała.

"Wielka Księga Wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach"
Tekst: Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustracje: Valenti Gubianas


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)