Grzyby, czyli jak z nudnego tematu zrobić arcydzieło?

Grzyby? Któż by pomyślał, że mogą być interesującym tematem na książkę dla dzieci? Bo cóż więcej można o nich napisać, poza standardowym podziałem na jadalne i trujące? Można jeszcze przedstawić budowę takiego grzyba, pokazać te wszystkie blaszki, listewki, rurki, kapelusze i...tyle. Dziecko znudzone. Temat wyczerpany. Otóż nie! Można bowiem takiego grzyba wycisnąć jak przysłowiową cytrynę, podejść do tematu nieszablonowo i stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Interesujące, zaskakujące i zachwycające każdą stroną. I takie właśnie dzieło sztuki trafiło w nasze ręce.


"Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia" to nie jest kolejny atlas grzybów, który zabrać można z sobą w sobotni poranek na wyprawę do lasu. Owszem, można wyjść w plener z tą książką, ale przydałby się tragarz, żeby tego olbrzyma nieść. Od popularnych atlasów odbiega także treścią. Nie znajdziemy tutaj nudnie ujętych faktów, brzydkich zdjęć i mikroczcionki, od czytania której bolą oczy. Tutaj każda strona naszpikowana jest ciekawostkami, zadaniami a nawet przepisami. Autorka przybliża historię, charakterystykę i budowę, ale także mniej znane fakty dotyczące grzybów. Znajdziemy w niej informacje o związku grzybów z magią, dowiemy się jaki jest najdroższy grzyb świata, co to jest tybetańskie złoto, jakie grzyby  można uprawiać w łazience. Poznamy grzybie rekordy, a także grzyby świecące, drapieżne oraz będące...przestępcami. A dzieciaki dowiedzą się, że nazwa "grzyb" nie jest zarezerwowana jedynie dla standardowego grzyba, bo spotkać można także grzyby burzowe, czy atomowe. 

Ale ta pozycja to przede wszystkim arcydzieło przez wielkie A. Przepiękna szata graficzna, za którą Asi Gwis należą się brawa i pokłony. Akwarele, szkice, kredki, wycinki z magazynów, kartki ze starych notatników, genialnie dobrane czcionki i retro akcenty - wszystko to tworzy cudowny klimat, odrobinę oldschoolowy, który porwał nie tylko matkę, ale także ciekawskiego siedmiolatka. Z przyjemnością zagłębiamy się w ten fungastyczny świat. I Was do niego zapraszamy!"Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia"
Tekst: Liliana Fabisińska
Ilustracje: Asia Gwis* Wszystkim małym grzybiarzom polecamy także grę "Grzybobranie"(KLIK) oraz genialne zgrzybiałe  koszulki od ThatWayShop (KLIK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)