Pucio

Książki dla maluchów zajmują coraz więcej miejsca w naszej domowej biblioteczce. Obok tych grubaśnych, które czytamy z Mateuszem na rozdziały, leżą te kartonowe, kontrastowe, obrazkowe bądź kilkuzdaniowe zaledwie, książeczki Bruna. I cieszy mnie ogromnie, kiedy ten mały Krasnal przynosi co ranek stosik swoich ulubionych pozycji. Wśród nich nie może zabraknąć Pucia. A ja doprawdy nie wiem, czy wśród polskich rodziców maluszków istnieje taki, który nie słyszał o Puciu?


Kim jest Pucio? To mały bohater książek, których autorką jest Marta Galewska-Kustra - logopeda i pedagog dziecięcy. Tak, dokładnie ta sama, która stworzyła między innymi "Wierszyki ćwiczące języki"(KLIK), czy "Zeszytowy trening mowy"(KLIK). Tym razem zadbała o rozwój mowy najmłodszych czytelników i na warsztat wzięła całokartonowe książki dla maluszków w wieku 1+. "Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych" oraz "Pucio mówi pierwsze słowa" to dwie pozycje, dzięki którym w domowych warunkach każdy rodzic może wspierać rozwój mowy swojego dziecka. Przeznaczone są dla najmłodszych dzieci oraz tych nieco starszych z opóźnionym rozwojem mowy. Pierwsza skupia się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych oraz samogłoskach, które powinny być używane już przez roczne maluchy. Druga skoncentrowana jest na pierwszych słowach typowych dla rozwoju dziecka w pierwszym i drugim roku życia. Tyle, jeśli chodzi o teorię.

A praktyka? Pokazała, że zarówno roczniak, jak i niespełna siedmiolatek znajdą w tych książkach coś dla siebie. Mateusz czyta bratu wszystkie podpisy, słowa w dymkach i wydaje polecania, które Bruno z mniejszym lub większym zaangażowaniem wykonuje. Starszak trenuje czytanie, a młodszy uczy  się nowych słów, ćwiczy koncentrację uwagi na ilustracji i słowie, i...na każdej stronie szuka pieska lub czegoś do jedzenia. Na dużych rozkładówkach (przepięknie zilustrowanych przez Joannę Kłos) przedstawiających różne sytuacje mające miejsce w codziennym życiu, ma spore pole do popisu. A będzie miał jeszcze większe, bo w marcu ukaże się trzecia część przygód Pucia i jego rodziny. Już nie możemy się doczekać!

"Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych"
"Pucio mówi pierwsze słowa"
Tekst: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)