Zeszytowy trening mowy

Zeszyty kreatywne z zadaniami to coś, co matka skupuje w ilościach niemalże hurtowych. Niestety, wiele z nich leży niewykorzystana, bo przekonać syna do wypełniania stron zapisanych różnymi ćwiczeniami, graniczy z cudem. Owszem są takie, które bardzo lubi ale są to nieliczne wyjątki (i o nich kiedyś napiszę). A gdyby taki kreatywny zeszyt zawierał ćwiczenia logopedyczne? Włos się jeży na głowie, prawda? Nie w tym przypadku. Na szczęście!


"Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci"* to publikacja skierowana do rodziców i ich dzieci, stanowiąca również świetne wsparcie dla pracy logopedów, pedagogów i nauczycieli. Na 64 stronach zawarte są ćwiczenia logopedyczne podzielone według wieku oraz stopnia trudności. Dotyczą one głosek, które w rozwoju wymowy sprawiają dzieciom najwięcej trudności. Razem z trenerem Leszkiem dzieci ćwiczą wymowę między innymi takich głosek jak: "ś", "ź", "ć", "dź", "k", "g", "sz", "ż(rz)", czy "r". Najfajniejsze w tej pozycji jest to, że wszystkie ćwiczenia przedstawione są w taki sposób, iż maluchy nie odczuwają nauki jako żmudnej drogi ku ładnej wymowie. Zadania są tak skonstruwane, że nasz pięciolatek nie dość, że ćwiczy te swoje "sz" i "cz", to w dodatku sprawia mu to frajdę. A co więcej, ćwiczy również słuch fonemowy, sprawność grafomotoryczną oraz wyobraźnię twórczą. 


Zadania nie są typową powtarzanką różnych głosek, czy zwrotów. W rozwiązywaniu zadań niezbędne są  nożyczki, klej a nawet kostki do gry. Dzieci muszą same dokończyć różne historyjki, rozwiązać zagadki, wkleić brakujące elementy, uzupełnić zdania, pomóc Zuzi i Zygmuntowi dokończyć budowlę, a myszkom odnaleźć drogę do domku, nauczyć mówić muchę Fefe, dopasować cienie, narysować nieznane dotąd zwierzęta, a nawet nakarmić żarłoczne stworki. To tylko część zadań, które czekają na maluchy w tym zeszycie. I muszę przyznać, że zadania są tak urozmaicone, wesołe i absurdalne, że Mateusz z chęcią powtarza wszystko, nierzadko wybuchając śmiechem.


Na każdej stronie zawarta jest informacja o głosce, której dotyczy dane zadanie oraz wieku dziecka, w którym daną głoskę powinno ono wymawiać. Poza tym przy każdym zadaniu znajdują się wskazówki dla rodziców zawierające opis zadania, informacje na co zwrócić uwagę podczas wykonywania ćwiczeń a także informację kiedy należy skontaktować się z logopedą. Fajną sprawą jest także znajdujące się na końcu zeszytu podsumowanie ćwiczeń oraz dyplom dla mistrza pięknej wymowy. Mam nadzieję, że niedługo Mateusz będzie mógł z dumą zawiesić swój dyplom na ścianie. 


"Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci"
Tekst: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia


* Książka jest jedną z pozycji należących do serii Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać, która służy wspieraniu rozwoju mowy dziecka przez rodziców. Jej celem jest stwarzanie pretekstu do zabawy rozwiającej mowę dziecka, a także przekazanie rodzicom niezbędnej wiedzy, dzięki której będą świadomi rozwoju mowy swojej latorośli. W tej serii ukazały się książki "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedczyne dla dzieci" (KLIK) oraz "Z muchą na luzie ćwiczymy buzię, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci". Wszystkie można kupić TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)