Chwała Zielonym Lasom!

Z dziecięcego pokoju dobiega głośny ryk - Panie Bobrze, Panie Bobrze, proszę na mnie tylko spojrzeeeeć... By za moment dało się słyszeć - Chwała Zielonym Lasom! - I Czystej Wodzie Chwała! - odkrzykuję. I już wiem, że za chwilę usłyszę tupot małych stóp i magiczne Poczytaj, mamusiu. I biegnie takie małe, wykrzykując leśne pozdrowienie, pod pachą dzierżąc cztery książki. Wszystkie zawierające historie dotyczące Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce.


W Leśnej Górce, w samym sercu lasu, także rozbrzmiewa - Chwała Zielonym Lasom! To tam, gdzieś pośród drzew ukryta jest Klinika Małych Zwierząt. Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, sanitariusz Ryś, hydroterapeuta pan Wydra i pozostali pracownicy Kliniki codziennie pomagają leśnym pacjentom. A przypadki medyczne zdarzają się różne. Otwarte złamanie kości promieniowej skrzydła lewego, zakrztuszenie, odwodnienie, zapalenie oskrzeli, hipotermia, operacja plastyczna uszu czy wstrząśnienie mózgu, to tylko kilka przypadków, z którymi lekarze Kliniki Małych Zwierząt mają do czynienia. Ale nie tylko z medycznymi problemami muszą radzić sobie pracownicy i mieszkańcy Kliniki. Trzeba bowiem zgromadzić zapasy na zimę, rozbudować korytarze, odnaleźć złodzieja, który podkrada jedzenie w kuchni Pani Jeżowej, wziąć udział w wykładach na temat karmienia młodzieży w okresie nauki fruwania, a także przeprowadzić badania do pracy naukowej pt."Sen - lenistwo, czy naturalna potrzeba". W książkach pojawia się także człowiek. Niestety często jest on złym bohaterem, przez którego zwierzęta cierpią. Na szczęście zwierząta spotykają Franciszka, małego chłopca, który rozumie je doskonale. Oj dzieje się, dzieje w tej leśnej Klinice.


Wieczorami siedzimy zakopani pod kocem i czytamy. Nie ma mowy, żeby poprzestać na jednym rozdziale. Przeważnie czytamy jedną książkę od deski do deski. Czasami więcej, bo dziecku za mało. A matka nie marudzi, bo czyta się naprawdę fajnie. Mimo, iż jedna książka to ok. 100stron. Mimo, iż wszystkie naszpikowane są medycznymi terminami. Mimo, że w gardle zasycha i głos tracę. Cóż, nie tylko Mateusz lubi te opowiadania. A napisane są naprawdę świetnie! Autor snuje piękne, spokojne i ciekawe historie przenosząc nas wprost do Leśnej Górki. Ciepłe, przyjazne i w dodatku dowcipne opowiadania poruszają wiele ważnych tematów. Oswajają dzieci z zabiegami medycznymi, pokazują świat przyrody, uczą zdrowego odżywiania i  dbania o środowisko. W książkach znajdziemy mnóstwo informacji dotyczących życia zwierząt, ich zwyczajów, niebezpieczeństw czyhających w lesie, a także nazw roślin, ziół oraz ich zastosowań. I co najważniejsze, wiedza ta nie jest przekazywana w sposób nachalny, a dziecko nie nudzi się ucząc się nowych pojęć. Poza tym książki uczą szacunku do przyrody i zwierząt. Przedstawiają świat z punktu widzenia zwierzęcia, gdzie człowiek czasami staje się oprawcą, a często nieświadomie stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia leśnych zwierząt.


Uzupełnieniem mądrej i pouczającej treści są piękne ilustracje, które stworzyła Aneta Krella-Moch. Nie są ani wyszukane, ani przekombinowane. Są ciepłe, proste i zwyczajne. Swojskie, chciałoby się rzec. I to jest ich największą zaletą. Tworzą bowiem specyficzny klimat opowieści. Ten sam nastrój świetnie oddają dołączone do książek dwie płyty. Znajdują się na nich utwory, które gra i śpiewa autor książek - Tomasz Szwed.  Jednej z piosenek możecie posłuchać klikając poniżej. TUTAJ możecie odsłuchać jednego z opowiadań. A dla fanów Kliniki Małych Zwierząt powstaje kolejny tom przygód leśnych zwierząt. Tym razem, jak zapowiada autor, książka połączy świat bajkowy z rzeczywistością. My nie możemy się już doczekać!"Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce"
"Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce"
"Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce"
"Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce"
Tekst - Tomasz Szwed
Ilustracje - Aneta Krella-Moch


Tekst powstał w ramach projektu blogowego Przygody z książką

https://dzikajablon.wordpress.com/category/przygody-z-ksiazka/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)