Przyroda pod lupą - Ptaki

Wiem, mamy ogromne zaległości w projekcie Przyroda pod lupą. Chociaż może nie tyle zaległości w naszych lekcjach przyrody, ile w dokumentowaniu ich. No, nie mam kiedy zdjęć porobić. Gdy wracamy do domu po przedszkolu, jest już ciemno. Żałuję bardzo, bo kilka fajnych tematów miałam do pokazania. Dzisiaj, więc jeden z nich. Ptaki.

http://www.kreatywnymokiem.pl/2014/09/przyroda-pod-lupa-edycja-2.html

Kilka tygodni temu dziadek zaprosił Mateusza na wspólne majsterkowanie. Celem było stworzenie karmnika dla ptaków. I chociaż Mati miał tego dnia muchy w nosie i wszystko było na nie, jakoś udało się chłopakom zbudować domek dla ptaków. Karmnik został zamontowany na balkonie i teraz każdego dnia obserwujemy ptaki, które nas odwiedzają. A Mateusz pamięta, by uzupełniać zapas ziarenek.

Przy okazji budowy karmnika Mateusz dowiedział się dlaczego należy dokarmiać ptaki, a także jakie ptaki mogą nas odwiedzić. Zrobiłam, wydrukowałam i zalaminowałam plansze ze zdjęciami i nazwami ptaków, żeby Mateusz nauczył się rozpoznawać poszczególne gatunki. Teraz już wie, że naszym najczęstszym gościem jest sikorka bogatka.Mateusz dowiedział się także co jedzą ptaki. Bardzo pomocna okazała się książka "Rok z Linneą" Christiny Bjork. Dzięki książce synek wie, że nasze sikorki zajadają się słonecznikiem i słoniną. A jak zostanie nam kasza ze śniadania, to prosi, żeby ptaszkom dać. Mati wie także, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które zostają w Polsce. Na zakończenie naszej ptasiej lekcji podarowałam Mateuszowi kolorwankę. O ptakach, oczywiście!Ptaki - plansze do pobrania KLIK i KLIK

6 komentarzy:

 1. I znów miałaś świetny pomysł z tymi zdjęciami ptaków!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;)
   W ten sposób można zrobić świetne materiały do nauki.

   Usuń
 2. rewelacja :) naprawde ślicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My też mamy albumy i książki o ptakach, ale jakoś żadko z nich korzystamy - nie mamy okazji, bo chłopcy są za głośni. Ale na te wakacje planuję prowadzenie dzienniczka przyrodniczego i plansze o ptakach będą do tego idealne!!! A propos plansz, to u nas dzisiaj jest wpis o fajnych kartach do nauki angielskiego! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny pomysł z tym dzienniczkiem! U nas przyroda zeszła ostatnio na dalszy plan. Mateusza bardziej literki kręcą i angielski, właśnie. Także ecę zobaczyć te karty u Was :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)