Gwiazdkowe czytanki

Są takie książki, które czyta się jedynie, gdy na dworze jesień w pełni. Gdy liście już opadły, ciemność za oknem zaczyna się w porze obiadowej, a naszym najlepszym przyjacielem staje się ciepły koc i kubek gorącej herbaty. Książki, które wyjmujemy, gdy zaczyna się odliczanie dni do Gwiazdki. Gdy powstają pierwsze szkice listów do Świętego Mikołaja, a zza rogu nieśmiało wygląda Pani Zima. Wtedy większość naszych czytanek stanowią książki magiczne. Takie, które przenoszą nas w świat zaczarowany. Tak powstał pomysł na Gwiazdkowe Czytanki*. Cykl, do którego bardzo serdecznie Was zapraszam.


No to zaczynamy.


"Zimowa wyprawa Ollego" autorstwa Elsy Beskow to pozycja, która w zeszłym roku była jedną z najczęściej czytanych zimowych książek. Zaraz obok książek "Boże Narodzenie w Bullerbyn" i serii o Albercie Albertsonie. To głównie nad nią spędzaliśmy wieczory opatuleni po samą szyję w koc.

Jest to opowieść o sześcioletnim chłopcu, który w prezencie urodzinowym dostaje od ojca narty. I od tej pory, z jeszcze większą niecierpliwością wypatruje zimy. Ale ta, strasznie się ociąga. A Olle marzy o tym, by wypróbować swoje nowiusieńkie narty. Gdy na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem zaczyna prószyć śnieg, Olle jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Zakłada narty, macha matce na pożegnanie i wyrusza na całodniową wyprawę do lasu.


Zimowy las okazuje się być tak piękny, że Ollemu wydaje się, iż trafił do zaczarowanego lasu Króla Zimy. Dlatego też, głośno dziękuje Królowi Zimy za to, że w końcu przybył. To właśnie wtedy obok chłopca pojawia się starzec. Nie, nie jest to Król Zimy. Ten odziany w biel starzec to Wuj Szron, z którym Ollego czekają niesamowite przygody.Chłopiec odwiedza zamek Króla Zimy, na straży którego stoją niedźwiedzie polarne. Poznaje Ciotkę Odwilż i Księżniczkę Wiosnę. Dowiaduje się skąd się biorą narty, sanki i łyżwy, kto szyje narciarskie skarpety i rękawice. Chłopca czeka także wspaniała zabawa na śniegu z nowo poznanymi dziećmi. Jazda na nartach i sankach, lepienie bałwana i bitwa na śnieżki to najlepsza dla Ollego zimowa zabawa na świecie. Nie tylko dla niego, prawda?Po powrocie do domu Olle z przejęciem opowiada o wszystkim, co go spotkało. A w wigilijny poranek chłopca odwiedza Wuj Szron. Jaką niespodziankę ma dla Ollego i jego braciszka? Czy Olle spotka jeszcze ciotkę Odwilż? Czy jego wołania "Ciotko Odwilż, prosimy, nie zabieraj nam zimy!" okażą się skuteczne? Czy Ciotka Odwilż pojawi się jeszcze zimą? Czy Olle i jego braciszek spotkają ją dopiero na przedwiośniu?


"Zimowa wyprawa Ollego" jest przepiękną opowieścią utrzymaną w baśniowym klimacie. W dodatku, jest przepięknie wydana. Jak to Zakamarki mają w zwyczaju. Płócienny grzbiet, pożółkły matowy papier, piękne ilustracje oraz ramki wokół tekstu, które przywołują na myśl stare wydania książek. Brawo!


"Zimowa wyprawa Ollego"
Tekst i ilustracje: Elsa Beskow
Wydawnictwo Zakamarki


*W ramach cyklu Gwiazdkowe Czytanki pokażemy książki, które tematyką wpisują się w zimowy klimat i Święta Bożego Narodzenia. Wpisy będą pojawiały się w każdy piątek (w przyszłym tygodniu, wyjątkowo w czwartek), aż do Gwiazdki. Ze swojej strony obiecuję małe perełki. A może i Wy dołączycie i pokażecie, jakie zimowe książki czytacie?
Ps. O innej pięknej książce Elsy Beskow możecie poczytać tutaj.

12 komentarzy:

 1. Świetny wpis! My czekamy na nasze zimowe nowości.. . A w zeszłym roku czytaliśmy:
  http://karolinawierzykowska.blogspot.com/2014/01/pewien-piatek.html
  http://karolinawierzykowska.blogspot.com/2013/12/mikoajkowo-adwentowo.html
  http://karolinawierzykowska.blogspot.com/2013/11/mikoajkowe-inspiracje-i-konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam :) I dzięki Tobie zamówiłam w końcu "Opowieści z parku Percy`ego" ;)
   My też czekamy na nasze zimowe książki.

   Usuń
 2. O tak, bardzo lubię tę książkę. Piękne zdjęcia tak w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znałam, a wygląda pięknie ;) Dzięki za rekomendację ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znamy. Piękne zdjęcia, dzięki za inspirację.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znamy ;) ciekawa lektura swietna recenzja

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakamarki ! ... nasza ♥ :) Tej pozycji jeszcze nie mamy - a zapowiada się cudnie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakamarki to nasze ulubione wydawnictwo! A tę książkę naprawdę warto posiadać w swojej biblioteczce :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)