PUS

Pod tym tajemniczym skrótem kryje się pewnien świetny sposób na edukację dziecka poprzez zabawę, czyli to, co lubimy najbardziej. PUS, czyli Pomyśl! Ułóż! Sprawdź! 


Jest to system edukacji, który "łączy w sobie naukę, zabawę i samokontrolę, wychowuje kształtując osobowość i charakter, uczy wytrwałości i samodzielności. Daje dziecku możliwość zdobycia, poszerzenia i utrwalenia wiedzy w sposób aktywny, i w pełni samodzielnie"* . PUS nie jest nowością. Z powodzeniem stosowany był już kilkanaście lat temu w przedszkolach. System PUS przeznaczony jest dla dzieci od 4-12 roku życia, ale według mnie można zacząć zabawę już z dzieckiem dwuletnim. My zaczęliśmy przygodę z PUS-em właśnie w okolicach drugich urodzin Mateusza. Później mieliśmy kilkumiesięczną przerwę, a od jakiegoś czasu znowu korzystamy z tego systemu.


Na czym polega cała zabawa PUS-em? System PUS składa się z zestawu kontrolnego i książeczek tematycznych. Zestaw kontrolny to plastikowe pudełko z dwunastoma klockami. Jedna strona klocków jest ponumerowana, a cyfry odpowiadają numerom zadań w książeczkach. Druga strona zawiera fragmenty wzoru, który powstaje po poprawnym rozwiązaniu zadań. Klocek z numerem zadania układamy na polu z numerem poprawnej odpowiedzi w danym zadaniu. Po rozwiązaniu 12 zadań i ułożeniu wszystkich klocków pudełko zamykamy, odwracamy, otwieramy i sprawdzamy, czy obrazek, który powstał jest taki sam, jak obrazek w książeczce. Proste! I o prostotę właśnie chodzi. O to, aby dziecko mogło samo rozwiązać zadanie, samo sprawdzić poprawność rozwiązania i  mieć satysfakcję, że samo to wszystko zrobiło.Tyle, jeśli chodzi o teorię. A jak sprawdził się u nas? Rewelacyjnie! Pierwszą książkę Dla przedszkolaków 1 kupiłam prawie półtora roku temu. Mateusz miał dwa latka, więc odpuściłam zakup zestawu kontrolnego, bo i tak nie umiałby z niego korzystać. Poza tym był w takim wieku, że wszystko go rozpraszało, więc skupiłam się na samej książce. Nie pamiętam dokładnie, jakie zadania były w tej książeczce, ale mój dwulatek większość umiał rozwiązać bez problemu. Niestety książeczka nie przetrwała, tak często była ekploatowana.

Po pierwszej przygodzie z PUS-em na kilka miesięcy o nim zapomniałam. W tym roku kupiłam już zestaw kontrolny i kilka książeczek do kompletu. Zaczęliśmy od Happy English 1, gdyż Mati lubi zabawy z językiem angielskim w tle. I ta książka była strzałem w dziesiątkę. Jest zdecydowanie ulubioną pozycją ze wszystkich, które posiadamy. W fajny sposób poszerza zasób słów Mateusza. A przede wszystkim skłania go do samodzielnego zadawania pytań o znaczenie różnych słów
Kolejną ulubioną książeczką z tej serii są Łatwe zagadki dla Jacka i Agatki 1. W książeczce jest ponad sto zagadek o różnej tematyce. Są działy Na podwórku i w ogrodzie, Tajemnice przyrody, czy W domu Jacka i Agatki, a także wiele innych. Mateusz bardzo lubi te zagadki. Często zabieramy tę książeczkę, gdy wychodzimy do lekarza, do babci, czy jedziemy autobusem. Fajny zapychacz czasu ;)Z PUS-owych książek mamy jeszcze SAMO tu i teraz. Ćwiczenia w orientacji dla najmłodszych. Jest to fajna pozycja dla dzieci, które mają problem z określeniem relacji przestrzennych. My wałkujemy lewy-prawy i ta książka bardzo nam się przydaje ;)
Wędrówki Mrówki Kiki. Najbliższe otoczenie przedszkolaka. Środowisko przyrodnicze. to książeczka dzięki, której dzieci poznają swoje najbliższe otoczenie, świat przyrody oraz zagadnienia z nim związane. Większość zadań Mateusz rozwiązuje bez problemu. Ale są też zadania, nad którymi musi chwilę się zastanowić. Fajne są ćwiczenia utrwalające nazywanie odgłosów zwierząt (NIE, że kura robi kokoko, ale TAK kura gdacze, NIE, że koza robi bee, ale TAK koza beczy). Po takim wymienianiu odgłosów zwierząt, gdy pytam Mateusza, co robi pies, odpowiada, że hauczy. ;)
Abecadło 1. to pozycja, która uczy między innymi rozpoznawania liter jako znaków graficznych, rozróżniania liter drukowanych i pisanych, czy odszukiwania takich samych liter w zbiorach. Fajna propozycja dla miłośników literek. Ja na razie odłożyłam tę książeczkę na później, bo litery poznajemy innym systemem ;)


Ostatnią książeczką jaką mamy jest Skoncentruj się 1. Zabawowe formy ćwiczeń na koncentrację. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pozycja idealna dla dzieci, kótre mają problemy z koncentracją. Ćwiczenia zawarte w książce wpływają na stopniowe wydłużanie okresów koncentracji uwagi dziecka, uwrażliwienie jego spostrzegawczości, czy utrwalenie właściwej terminologii pozwalającej opisać stosunki przestrzenne. I tutaj zadania są naprawdę wymagające dla trzylatka. Mateusz potrzebuje chwili, żeby odnaleźć prawidłową odpowiedź. Musi naprawdę nieźle się skoncentrować. Książka jest świetna do rozwijania spostrzegawczości dziecka. Mateusz ma z tym mały problem, więc rozwiązujemy te zadania. Chociaż czasem i ja potrzebuję chwili, aby odnaleźć daną figurę ;)

Powyższe książeczki będą idealne dla dzieci 3-4 letnich. Jednak dzieci w innym przedziale wiekowym także znajdą coś dla siebie. Wybór  jest ogromny, gdyż cała seria składa się z ponad stu pozycji. Tematyka także jest bardzo szeroka. Są książeczki do nauki czytania, liczenia w pamięci, odejmowania, dodawania, nauki ortografii, gramatyki, języka niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego. Znajdziemy także książeczki zawierające zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia doskonalące słuch fonemowy, a nawet ćwiczenia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową. Za cały system PUS odpowiedzialne jest wydawnictwo EPIDEIXIS. Ja zamówiłam już kolejne pozycje i czekam na przesyłkę. A Wy znacie PUS?
* www. edukacyjna.pl

4 komentarze:

Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz jakiś ślad po swojej obecności tutaj :)